Google News
Psikoloji

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi, çiftlerin kendi başlarına sorunları aşamadıkları, işin içinden çıkamadıkları zamanda, bu iletişim problemlerini uzman desteği sayesinde çözüme kavuşması durumudur.

Çift Terapisi Nedir?

Her çiftin ilişki DNA’sı ve dinamikleri farklı ve kendilerine özeldir. Bu yüzden, terapi süreci planlaması seansa gelen çiftlere göre değişir. Terapi hedefi, her çifte göre konu ile alakalı olarak değişir. Yaşanan kısır döngülerin belirlenmesi amaçlanır. Bu döngülerin kırılarak, olumlu yönde değişimi hedeflenir. Çiftlerin problemlerinde, kim haklı kim haksız arayışında, hakem vaziyeti görmek yerine, ilişki içerisinde ihtiyaçların karşılanması konusunda yardımcı olur. Bunu yaparken de ilişkideki partnerlere eşit davranır. Bu sayede kısır döngüler belirlenir ve çiftlerin aşamadıkları problemlerin, aşmaları konusunda yardımcı olurlar.

Seanslar genel olarak haftada 1 gün 50 dakika olarak geçer. Kriz durumlarında ise bu durum değişkenlik gösterir ve sıklaşır. Çiftlerin problemleri aşıldıktan sonra, seans süresi 2-3 haftalık periyodlarla gelişir. İlk seanstaki hedeflere ulaşıldığında da seans biter.

Sıkça Sorulan Sorular

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi nasıl yapılır?

Çift terapisi çiftlerin ilişkilerinde yaşadığı sorunlar, zorluklar ile daha iyi başa çıkabilmek adına, bu zorlukların temeline inerek, çözüme kavuşturmayı amaçlar. Bu sayede çiftler strese karşı daha dayanıklı olmaları da aşılanması için haftada bir seans olarak, düzenlenen takvimde gerçekleşir. Çifte seansında, çiftlerin birlikte katılmaları zorunludur. Temeli de aslında budur.

Terapist, belli zamanlarda klinik kararı doğrultusunda, partnerleri yalnız görmeyi de tercih edebilir. Nedeni de çiftleri daha iyi anlamaktır. Çift terapisinde danışan partnerler değil partnerlerin ilişkisidir ve terapist terapi sürecinde tarafsızlığını korur.

Çift terapisi kaç seans sürüyor?

Sadece ülkemizde değil, dünyada da çiftlerin problemleri birbirine çok benzese de ilişki dinamikleri farklıdır. Terapistin, çiftlerle gerçekleştirdiği değerlendirme seanslarından sonra, oluşturduğu terapi planında ortaya çıkar. Süreç ise o zaman belli olur. Önceden kestirmek, bu nedenden dolayı zordur. Süreci sürekliliği, danışanların motivasyonları, terapistin uygun teknik ve müdahaleleri kullanması, terapist ve danışan arasında kurulan ilişkinin gücü sürecin akıcı bir şekilde ilerlemesi açısından önem taşır.

Çift terapisi yöntemleri nelerdir?

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi, birçok farklı terapi ekollerinden destek alınarak sürdürülebilir. Bu ekollerden bazıları:

 • Bilişsel Davranışçı Çift Terapisi,
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi,
 • Çözüm Odaklı Çift Terapisi,
 • Gottman Çift Terapisi

Bu her model kendine spesifik müdahale yöntemleri içerdiği gibi çift terapistinin, bu ekollerdeki yetkinliği ve uygulama becerisine göre terapinin başarısını belirler.

Çift terapisi faydaları nelerdir?

 • İletişim problemleri,
 • sınırlar ile ilgili problemler,
 • geniş aile problemleri,
 • aldatma,
 • evlilik öncesi danışmanlık,
 • ebeveynlik
 • boşanma

gibi çatışmalar, çiftleri en çok terapiye başvurma nedenleri arasındadır. Bu konularda sorunların çözüme kavuşması ile terapi süreci biter.

Çift terapisi kimlere uygulanır?

Çift terapisi, evlenmeden önceki ilişki durumları (sevgili, nişanlı, yeni evlenecek), evli olanlar, evliliğinin sona erdiği düşüncesiyle katılanlar, evlilik sonrasında boşanmış partnerler dahil, medeni hali ve cinsel yönelimden bağımsız kişilere uygulanmaktadır. Belirli durumlar sonucu, çift terapisi durur ve bireysel terapi dönemi başlayabilir.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu