İnternet

CDN’nin SEO İçin Önemi Nedir?

Web sitelerinin responsive özelliklerinin ve hızlarının ne kadar önemli olduğunu, işin içinde olan herkes biliyordur. Tüm web site sahipleri sitelerine girildiğinde çok kısa sürede açılmasını ister. Bu noktada devreye CDN yani “Content Delivery Network” giriyor.

CDN'nin SEO İçin Önemi Nedir?

CDN Nedir?

Bir web sitesi ne kadar hızlıysa, ziyaretçilerin sitede kalma süreleri o kadar uzar. Bu sebeple birçok web site sahibi, hosting firmasının sunucusunun cevap vermesini beklemek yerine CDN hizmetini kullanır.

CDN, dünyanın her yanından kullanıcıların siteyi kullanabilmesi ve hızla girebilmesi için gereken bir edge serverıdır. Örneğin, Fransa’daki bir hosting firmasından hizmet alıyorsanız, bu siteye Türkiye’den girmeniz durumunda sayfa çok yavaş yüklenecektir. Tabi CDN servisinden yararlanmıyorsanız.

Özellikle uluslararası şirketler için önemli olan CDN, büyüme hedefi olan şirketler için ise çok daha önemlidir. İçerik dağıtım ağları olarak bilinen sistem, bir anlamda internetin görünmeyen temelidir. Youtube videoları, haber siteleri ya da sosyal medya yayınları, CDN sayesinde tüm dünyada hızlı ve sorunsuz şekilde takip edilebilir.

CDN Nasıl Çalışır?

CDN’nin çalışma prensibi çok basittir. Çalışma mantığı, siteye bağlanan kullanıcının en yakın bölgesindeki serverdan hızlı şekilde veri almaktır. Edge sayfalar sayesinde sayfa içi veriler oldukça hızlı bir şekilde alınır.

CDN servisinden tüm web yayıncıları yararlanmaktadır. Birçok web sitesi, büyük ölçekli faaliyet gösterir ve CDN’ye ayrı önem verirler. CND’den yararlanan web siteleri şunlardır:

  • E-ticaret
  • Devlet siteleri
  • Reklamcılık
  • Medya ve Eğlence
  • Online oyun
  • Mobil, Sağlık hizmetleri
  • Yükseköğrenim

 

CDN hizmeti, web sitenizin trafiğini ve hızını yüksek tutar. Bu da kötü amaçlı botları ve spamları engeller. Bant genişliği tüketimini azaltır, web sitesinin yük dengesini geliştirir.

CDN, görselleri sıkıştırır ve hızlı şekilde görsel transferi sağlar. Ayrıca online satışları da olumlu etkileyen bu hizmet, cache’nin sürekli olarak güncellenmesi nedeniyle en iyi deneyimi sağlar.

SEO İçin CDN

Web sitesi ne kadar hızlı açılırsa, kullanıcılar da o denli iyi bir deneyim yaşarlar. Arama motoru optimizasyonunda kullanıcı deneyimi oluşturulmasında en önemli nokta sitenin hızlı olmasıdır.

Site kullanıcıları, yavaş yüklenen web sitelerinden çıkarlar. Bu sebeple SEO için CDN kullanımı oldukça önemlidir. CDN, SEO içeriğinin hızını arttırır. Bu da sitenin aramalarda daha üst sıralarda çıkmasını sağlar.

Sizin İçin Önerilen

Etiketler

Bir Cevap Yazın

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı