Bosna Hersek ’de Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Yaşayanlarının büyük bölümünü Boşnak, Hırvat ve Sırp kökenli kişilerin oluşturduğu Bosna Hersek, Balkan ülkelerinin en gözde merkezlerinden birisi. Türk turistlerin 90 günü aşmayan gezilerinde vizesiz olarak ziyaret edebildiği bu Balkan ülkesi, her sene çok fazla yabancı gezgini ağırlıyor. Bu yüzden Bosna Hersek gezilecek yerler önemli bir yer tutuyor.

bosna hersek gezilecek yerler

Beş yüz sene boyunca Osmalı’nın yönetimi altında kalan, Birinci Dünya Savaşı zamanında ise Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ne katılan ülke, 1992 senesinde bağımsızlığınız ilan ederek yeni bir yapı haline geldi. Siyasi geçmişinin etkisi ile zengin bir kültürel yapıya sahip olan Bosna Hersek, günümüzde ise Doğu ve Batı kültürünün etkileyici izlerini ilk sırada taşıyan ülkeler arasında.

Bosna Hersek’de Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Mostar Köprüsü

mostar koprusu

Mostar kentini ikiye bölen Neretva Nehri üzerinde yer alan ve ülkede zor anlar yaşanmasına sebep olan iç savaş zamanında Hırvat güçleri tarafınca yıkılan Mostar Köprüsü, Hollanda, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’nin katısı ile hazırlanan bir proje ile aslına uygun bir biçimde tekrar inşa edildi. Orijinali ise Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Hayreddin tarafından 1655 senesinde yapıldı.

Başçarşı

bascarsı

Ülkenin başkenti ve en büyük kenti olan Saraybosna’da kurulan Başçarşı, Bosna Hersek gezilerinin en fazla ziyaret edilen yerlerinden birisi. Kent merkezinde bulunan on altıncı yüzyıldan kalma bu eski Osmanlı çarşısında, gıdadan giyime kadar farklı ürünü bulabilmek mümkün. Çarşının çevresinde bulunan Saat Kulesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camii, Sebil görülmeye değer tarihi yapılar arasında yer alıyor.

Kravica Waterfalls

kravica selalaleri

Çevresindne bulunan yemyeşil bitki örtüsünün yansıdığı berrak suları ve görkemli görüntüsü ile nefes kesen bir doğa harikası olan Kravica Şelaleleri, Trebijat Nehri üzerinde yer almaktadır. Buz gibi suyuna rağmen şelalenin yaratmış olduğu nefis atmosfere kapılarak kendini nehrin sularına bırakan birçok kişi görebilmeniz mümkün. Şelale 23-25 metre yükseklikten dökülüyor. Seyahat rotasında bu bölge olan kişiler nehir üzerinde yapılan rehberli kano turlarına da katılabilir.

Sonsuz Ateş

sonsuz ates

Sosnuz Ateş’i görmek için giderken çok fazla beklenti içerisine girmeyin çünkü sizi devasa bir ateş topu karşılamayacak fakat Bosna Hersek’de savaş zamanında yaşanan acıları az da olsa hissetmek ve yaşamı sonlanan masun insanları anmak isterseniz, Sarabosna’da bulunan Ferhadiye Caddesi üzerinde yer alan bu sembolik ateşi kesinlikle ziyaret edin. Sonsuz Ateş’e Başçarşı’dan 8-10 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Eşsiz güzellikleri ile çevrelenen bu balkan ülkesinin göz alıcı dünyasını keşfetmek için Bosna Hersek gezilecek yerler önemli bir yer tutmakta.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu