Teknik Bilgiler

Bireysel Emeklilik İptali İçin

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), kamu sosyal güvenlik sistemlerine ek olarak bireylere emeklilik imkanı sunan bir sistemdir. Emeklilik döneminde gelir elde edilebilmesini hedefleyen bu sistem bir tasarruf sistemi olarak da nitelendirilebilmektedir. Gönüllü olarak katılım esasına dayanan Bireysel Emeklilik Sistemi, devlet tarafından da desteklenen bir emeklilik sistemidir.

 Bireysel Emeklilik İptali İçin

Bu sistemdeki en temel hedef, bireylerin hayat standartlarının emeklilik döneminde de sürdürebilmelerini sağlamak ve birikim sahibi olabilmelerine imkan tanımaktır. Kuveyt Türk tarafından da Bireysel Emeklilik Sistemi bireylere sunulmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Kimler Yararlanabilir?

Kuveyt Türk’ün Bireysel Emeklilik Sistemi’nden 18 yaşını tamamlayan herkes yararlanabilir. Sistem içerisinde en az 10 yıl yer almak şartıyla, 56 yaşını tamamlayanlar sistem tarafından emekliliğe hak kazanmış sayılır.

Bireysel emeklilik sistemine mevcut olarak sosyal güvenlik sistemine dahil olmayan kişiler de istedikleri takdirde katılabilirler.

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Nedir?

Bireyler tarafından ödenen katkı paylarının %25’lik kısmı devlet tarafından bireylerin emeklilik hesabına ödenir. Bir BES katılımcısıysanız, takvim yılı içerisinde alabileceğiniz devlet katkısı brüt asgari ücret tutarının %25’i kadar olacaktır.

Oku:   Cng Nedir?

Devlet tarafından verilen katkı paylarına ilk 3 yıl boyunca dokunamazsınız. 3. yılınızı tamamladıktan sonra ise %15’lik kısmını alabilirsiniz. Ayrıca 6. yılınızı tamamladığınız zaman %35’lik kısmını ve 10. yılınızı tamamladıktan sonra ise %60’lık kısmını alabilirsiniz.

Devlet katkıları için gelen yeni düzenlemelerden sonra devlete vergi ödemeyen ev hanımları ve çalışmayan kişiler de devlet katkı payından yararlanabiliyorlar. İşveren tarafından bireyler için ödenen katkı paylarına ise herhangi bir şekilde devlet katkısı ödenmiyor.

Kuveyt Türk tarafından sunulan BES seçeneklerine de ödenen devlet katkıları mevcuttur. Kuveyt Türk’ün farklı özelliklere sahip BES seçenekleri bulunmaktadır.

Hesaplı Katılım Emeklilik Planı

Hesaplı Katılım Emeklilik Planı adı verilen Kuveyt Türk’ün BES seçeneğinde aylık olarak 150 TL ve üzeri katkı payını kabul ederek sisteme dahil olabilirsiniz. Katkı paylarını aylık olarak yapabilir veya dilerseniz 3 veya 6 aylık ya da yıllık olarak da yapabilirsiniz.

Güzel Katılım Emeklilik Planı

Güzel Katılım Emeklilik Planı’na dahil olmak istiyorsanız aylık 1.455 TL ve üzerinde katkı payında bulunmanız gerekiyor. Katkı payını diğer seçeneklerde de olduğu gibi aylık, 3 aylık,  6 aylık ya da yıllık olarak yapabilirsiniz.

Oku:   Uçağa Alınmayan Eşyalar

Bireysel Emeklilik İptal Edilir mi?

Bireysel emeklilik sisteminden dilediğiniz zaman çıkabilir veya ara verebilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemini herhangi bir sebepten dolayı iptal etmek istiyorsanız Kuveyt Türk’ün resmi internet sitesinden de yararlanabilirsiniz. Bireysel emeklilik iptali için ziyaret edebileceğiniz adresi aynı zamanda bireysel emeklilik sisteminin detayları için de ziyaret edebilirsiniz. Kendi ödeme planınıza uygun olan bireysel emeklilik sistemini tercih ederek sizler de geleceğinizi güven altına alabilirsiniz.

İnternet Satışlarınızı Arttıracak 10 Öneri

 Grotesk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı