blank

Bipolar (manik depresif) Bozukluk Nedir?

Abone olblank
blank

Bipolar bozukluk psikiyatrinin en önemli hastalıklarında bir tanesidir. İki uçlu duygu durum bozukluğu ya da manik depresif olarakta bilinir. Adı üzerinde iki uçtaki duygu durumun bahsedilir bu rahatsızlıkta. Birisi mani dönemi diğeri de depresyon dönemidir.

Bipolar (manik depresif) Bozukluk Nedir?

Mani dönemi depresyonun tam tersi olacağı bir dönemdir, mani döneminde kişi kendini aşırı enerjik aşırı özgüvenli, aşırı derecede mutlu, aşırı derecede çekici ve üstün hissettiği, hiç uyku uyumadığı halde uykusuz hissettiği, kendine güveni artması ve girişimlerde bulunması gibi mantıklı alt yapısı olmayan duygu durum bozukluğudur. Bu dönemde kişi uygunsuz işlere girebilir, öfkeden dolayı polis ile başı derde girebilir. Mani durumu çoğu zaman hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidir.

Mani yaşamış kişilerde aynı zamanda sanki bu mani döneminin bir beceri gibi daha sonra belirli bir dönemde ortaya çıkan bir depresyon dönemi olur yani bir dalgalanma olan bir duygu durumudur.

Dengeyi bulmadan hemen aşağı doğru giden ve depresif döneme geçen hastalıktır. Bipolar depresyon sadece depresyondan farklıdır, bir mani dönemi ardından bir de depresyon dönemi gelir. Arada sağlıklı giden dönemleri olabilir ve bu sağlıklı giden dönemler yıllarca sürebilir bazen de bir sene içerisinde dört defa ağır bir şekilde sürebilir.

Bipolar (manik depresif) tedavisi

Manik depresif bozukluk uzun süre ilaç ile tedavi gerektiren bir hastalıktır. Mani ve depresyon tedavi edilebilir, ilaç ile tedavi edilebilir ama hastalık normal döneme geldiği zaman denge sağlandıktan sonra uzun süre koruyucu gibi ilaç kullanmak gereklidir. Aynı romatizma hastalığı gibi koruyucu ilaç kullanılmazsa seneler içerisinde saha sık nöbet geçirerek hastalıkları ilerler. Ama koruyucu ilaç kullanılırsa normal hayatlarına tedavi ederler.

Hasta ile doktor ilişkisi çok önemlidir, iyileşen bir hastanın uzun süre ilaç kullanması gerektiğini doktorun anlatması ve hastanın da buna inanarak ilaçları düzenli olarak kullanması gerekir.

Bipolar bozukluktaki en büyük sıkıntılardan bir tanesi hastaların uzun süre ilaç kullanmaları gerektiğine ikna olamamalarıdır. Düzenli ilaç kullanan hastalar için koruyucu ilaçlar var ve 15 gün içerisinde kullanılan iğneler vardır.

Bu hastalığı yaşayanlar meslek edinebilir ve evlenebilirler. Ama arka arkaya gelen ataklar nedeniyle senede 3 defa hastalanan kişinin işini sürdürmesi, sosyal hayatın gerektirdiği yükümlüklerin yerine getirmesi, çocuğuna bakması mümkün olmadığı için yıkımı da ağır olmaktadır. Tedavisi mümkün ve tedavinin sonuçları güzel olan ama tedavi olmazsa sonuçları ağır olan bir hastalıktır.

https://www.sozburada.com/

avatar
  Abone ol  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı