”hosting”

Bilsem Hakkında Her Şey

”Forex”

Genel zihinsel yetenek, resim ya da müzik alanlarında yaşıtlarından daha  becerikli bir çocuğu olan anne-babalar için son yıllarda öne çıkan soru: Bilsem nedir? Bilim ve Sanat Merkezleri olarak açıklanan bu sürecin tüm detaylarına hakim olmak ve çocuğunuzun hayatına sihirli bir değnekle dokunabilmek için bu yazıyı dikkatlice okuyun. Hatta notlar almanız da mantıklı olabilir.

BİLSEM’e Hazırlık Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle BİLSEM’in ezbere değil, bilgiye ve becerilere dayalı bir süreç olduğunu unutmayın. Yani çocuklar, soru ezberleyerek bu süreçte başarılı olamazlar. BİLSEM, çocuklar için geleceklerini temellendirebilecekleri bir aşamadır ve kazanan öğrencilerin özgüvenleri de aynı doğrultuda yükselir.

Önceki yıllarda BİLSEM’ehazırlık için çeşitli hazırlık kitapları ve daha önce çıkmış soruları içeren kitapçıklar en çok tercih edilen seçenekti fakat 2017 yılından itibaren BİLSEM sınavları tabletler üzerinden yapılmaya başlandı ve hazırlık kitapları geçerliliğini yitirdi. Tablet vasıtasıyla yapılan sınavlarda, sorular da dijital olarak sunulduğu için artık BİLSEM’e hazırlığın en mantıklı yolu mobil uygulamalardan yardım almaktır.

İş Yerinizin Hayatınızı Zehir Ettiğini Gösteren 5 İşaret!

Dikkat: Bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken şey, kullanacağınız uygulamanın uzman onaylı olması ve güvenilirliğini ispat etmiş olmasıdır.

İLGİLİ İÇERİKLER

MEB tarafından sunulan BİLSEM Demo uygulaması AppStore ve Google Play Store üzerinden indirilebiliyor ancak soru sayısı oldukça kısıtlı. Bundan dolayı BİLSEM’e hazırlanan öğrencilerin ihtiyaçlarına yeterince cevap veremiyor.

BİLSEM’e Başvuru Nasıl Yapılmalı?

BİLSEM , temelde 2 adımdan meydana gelen bir süreçtir. BİLSEM başvuruları bireysel olarak öğrenci ya da velisi tarafından yapılamamaktadır. Başvuruları öğretmenler yapıyor. Bu süreçte öğretmenler tarafından becerileri tespit edilen 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri, BİLSEM’e aday gösteriliyor. Diğer sınıflardaki öğrenciler ise aday gösterilemiyor. Daha önceki yıllarda 4. sınıflar da aday gösterilebiliyordu fakat artık gösterilemiyor. Bu aşamadan sonra öğrenciler, kılavuzda belirtilen tarihlerde sınava girerler.

BİLSEM 2. aşamadan, yani grup tarama sınavından sonra başarı sağlayan öğrenciler, kazanmış olarak kabul edilir ve BİLSEM’lerde eğitim alma hakkına sahip olurlar.

BİLSEM Başvuru Ücreti Ne Kadar?

BİLSEM başvuru daha önceki yıllarda çeşitli ödeme yolları ile ödeniyordu ancak artık bu başvurular için herhangi bir ücret istenmiyor. Yani, BİLSEM başvuruları ücretsizdir. Başvuru sürecinden sonra hem öğretmenlerin hem de velilerin, MEB tarafından yayınlanan BİLSEM sınav takvimini takip etmesi son derece önemli. Sunulan kılavuzda sınav tarihlerinden gerekli bilgilere kadar bütün detaylara değiniliyor.

Bilsem Hakkında Her Şey
Bilsem Nedir?

BİLSEM’de Hangi Dersler Var?

Süreci başarıyla tamamlayan ve BİLSEM’de eğitim almaya hak kazanan öğrenciler, kendi beceri alanlarının yanı sıra birçok alanda da eğitim alırlar. Takım olarak çalışma, uyum, problem çözme teknikleri, yabancı dil, bilimsel araştırma, iletişim, sosyal etkinlik gibi çok sayıda alanda eğitim alan öğrenciler; hem kendilerini geliştirme hem de sosyal öğrenme imkanı bulurlar.

BİLSEM’e Hazırlık Nasıl Olmalı?

Bazı alanlarda yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında becerileri ile dikkat çeken çocukların, kendilerini daha fazla ve nitelikli biçimde geliştirmelerini sağlayan BİLSEM’e hazırlık için ezber kavramını unutun! Zira, ezbere dayalı bilgilerle bu süreçte başarı sağlamanız imkansızdır. Bunun yerine, çocukların zihinsel becerilerini kuvvetlendirebilecekleri egzersizler yapmaları önerilir. MEB’in yayınladığı BİLSEM DEMO, ne tür soruların çıktığına dair velilere fikir veriyor olsa da soru sayısı kısıtlı olduğundan yeterince verimli olarak kabul edilmemektedir. Daha önce BİLSEM’de çıkmış sorulara bakmak, faydalı olabilir.

Bilsem Hakkında Her Şey
En iyi Bilsem’e hazırlık uygulaması

Dilerseniz, her yıl binlerce öğrenci ve velinin BİLSEM’e hazırlık için kullandığı MentalUP’ı da ücretsiz deneyebilirsiniz. BİLSEM soruları ile yakından benzerlik gösteren soru tiplerini bolca barındıran bu uygulamada çocuğun başarabilme potansiyeline göre gittikçe zorlaşan sorular ve soru tipleri sunuluyor.

MentalUP’ı ücretsiz dene!

BİLSEM ile İlgili Sık Sorulan Sorular

“BİLSEM eğitimleri ne kadar sürüyor? Kaçıncı sınıfa kadar BİLSEM’de kalınabilir? Devam zorunluluğu var mı?” gibi soruları ise şu şekilde yanıtlamak mümkün:

  • BİLSEM’de bitirme zamanı diye kesin bir zaman yoktur. Öğrencilerin becerilerini geliştirme kapasiteleri ve potansiyellerine göre süreç, liseden mezun olana kadar devam edebilir.
  • Devam zorunluluğu vardır. Her öğrenci % 70 oranında derslere devam etmelidir. Yani öğrencilerin devamsızlık hakkı % 30’dur. Devamsızlık çizelgeleri her dönemde tekrar hesaplanır. Eğer, öğrenci %30’un üzerinde bir devamsızlık yaparsa BİLSEM’le ilişiği kesilir.

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu