takipçi satın al

Bilinçaltı Nedir?

Bilinçaltı, her insanın farkında olmadan beynin bilinç dışı çalışan, vücudumuzu yöneten bir parçasıdır. Bilinçaltı yönetiminde kaslarımızın yönetimi, bütün duygularımızın yönetimi, algılamalarımız ve bir bilgisayarın yazılımı gibi vücudumuzun gizli yöneticisidir. Öyle ki beyin faaliyetlerimizin birçoğu gece uyurken dinlenmeye geçerken, bilinçaltı dinlenmez ve çalışmaya devam eder.

bilincalti

Bilinçaltının Özelliği Nedir?

Bilinçaltının ana özelliği ise bedeni korumak, kollamak, devamlılığını sürdürmek ve hayatta tutmaktır. Bilinçaltını bir cümleyle tanımlamak istesek; “tüm programın yazıldığı en büyük alan” olarak tanımlayabiliriz. Bilincimizin doğru kabul ettiği bütün emirleri uygulamakla da görevlidir.

Bedenimizdeki refleksleri, sinir sistemi, hırs, aşk, irade, cesaret, özgüven gibi duyguların yönetimini bilinçaltı üstlenir. Birçok araştırmaların sonuçlarına göre de bilinçaltı, bedenimizin korunması konusunda ana temel görevi bulunuyor.

Bilinçaltı sistemi bu yüzden de daha anne karnında şekillenmeye başlıyor. Daha bilinçli bir varlık olmaya hazırlanan evrede, anne karnında bu evrenin şekillenmeye başlaması da beynin temel alanının da bilinçaltı olduğunu konusunda fikirler ortaya atılmaktadır.

Bilinçaltı bütün verileri işler ve depolar. Beynimizin bu alanı oldukça kusursuz ve muhteşem bir alanıdır. Görevlerini de göz önünde bulundurduğumuzda, bu kusurluğa sahip olmasının gerektiği normaldir. Bilinçaltının ana hedefinin (yukarıda da bahsettiğim gibi), bedeni hayatta tutmak ve güvende olmasını sağlamaktır.

Bilinçaltı birçok psikolojik hastalıkların, olguların da yattığı bölgedir. Örnekle açıklamak gerekirse, daha küçük yaşta elini sobaya değirerek yakmış olan çocuk, büyüdüğünde sobadan korkmasının ana nedeninin bilinçaltındaki refleks ve otomatik davranışlardandır.

İlgili İçerikler

Buna bir örnek daha vermek isterim. Çocukken boğulma tehlikesi geçiren biri, sudan korktuğu için ilerde geliştiğinde, yüzme öğrenme isteği az olur. Sudan korkar. Bu da yine reflekslerin otomatik olarak davranış kazanmasıyla ilgilidir. Ve yine bu davranışın ana nedenini, ana makine olan bilinçaltı sağlar.

Yukarıdaki örneklere gelişim ve değişikliğini sağlamak için ise yine bilinçaltındaki psiklojik etkiler ile değiştirilebilir. Birçok kişi bu korkularından arınmak için psikolojik destek ile bu oluşan otomatik reflekslerin yerine başka olumlu davranışlar ile değiştirilebilir. Böylelikle zor da olsa bu tedaviler sonucu, bilinçaltına müdahaleler yapılabilir.

Daha fazla bilgi için

Bu yazımda bana destek olan Reyhan İldas’ın kendi web sitesine bir göz atabilirsiniz. https://www.reyhanildas.com/bilincalti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir