Başarılı Bir Temel Yalıtımı İçin Malzeme Seçimi Çok Önemlidir

Başarılı Bir Temel Yalıtımı İçin Malzeme Seçimi Çok Önemlidir

Binaların neme, suya, sıcağa ve soğuğa karşı korunabilmesi için alınan önlemlerin tümü yalıtım ya da izolasyon olarak isimlendirilmekte olup yalıtım binaların ömrünün uzatılması söz konusu olduğunda son derece büyük bir etkiye sahiptir. Yalıtım çalışmaları aynı zamanda binaların dış etkenlerin olumsuz etkilerine karşı korunması ve içeriden daha konforlu olması için de önemlidir. Yalıtım uygulamaları, binaların yan yüzeylerine, çatıdan tavan yüzeylerine kadar tüm yüzeylerine uygulanabilir. Sağlıklı, konforlu ve uzun ömürlü bir binaya sahip olmak için binaya eksiksiz yalıtım çalışmalarının yapılması bir zorunluluk olarak kabul edilebilir.

protan

Temel yalıtımı; herhangi bir binanın temelinin, binanın tümünü olumsuz şekilde etkileme olasılığı bulunan dış etkenlere karşı en üst seviyede korunmasının sağlanması için hayata geçirilen uygulamaların tamamına verilen isimdir.

Toprakla temas halindeki duvarlar ve taban alanları, binaların temelini oluşturur. Temel yalıtım uygulamaları yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, su yalıtımının yapıyı dışarıdan çevrelemesinin sağlanması olmalıdır. Temelin dıştan yalıtıldığı durumlarda ısı kayıplarının mümkün olan en asgari seviyeye indirilmesi de söz konusu olabilir.

Yapılan temel yalıtım uygulamaları sayesinde; binaların ömrünün uzatılması, yapıların kimyasal maddelerden korunması ve binayı herhangi bir amaçla kullanmakta olan kişilerin olumsuz etkilere maruz kalmasının önlenmesi mümkündür.

Temel yalıtım çalışmalarının hatalı ya da yetersiz yapıldığı durumlarda yeterli yalıtım sağlanması mümkün değildir. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde çözülmesi için yüksek maliyetler gerektirebilecek sorunlar yaşanması da söz konusu olabilir.

Tünel Membran Uygulamasını Protan Ürünleri İle Daha Etkili Bir Hale Getirebilirsiniz

Yapılarda en çok özen gösterilmesi gereken konuların başında su yalıtımı gelir. Yapıların suya ya da neme maruz kalması, betonarmenin içindeki donatıda korozyona ve karbonlaşmaya buna bağlı olarak da hayatı risk oluşturabilecek durumlara neden olabilir. Yapının ayakta kalmasını sağlayan strüktürün hem suya hem de neme karşı eksiksiz korunmasının sağlanabilmesi için kesintisiz su yalıtımı uygulanmalıdır. Özellikle tünel ve metro gibi yer altı kullanımının söz konusu olduğu yapılarda, yanlış ya da eksik yapılan yalıtım çalışmalarının strüktürde oluşturabileceği hasarın telafisinin giderilmesi mümkün değildir. Bu yüzden kullanılacak olan yalıtım sistemlerinin, yapının ekonomik emri süresince üst düzeyde hizmet verecek şekilde tasarlanması ve en kaliteli malzemelerin kullanımına özen gösterilmesi gerekir.

Tünellerin yapısal nedenlere bağlı olarak yer altı sularının akınına uğraması sık karşılaşılan bir durumdur. Birçok tünel dağların veya tepelerdeki oyukların içerisinde yer aldığı için zemin sularının baskını görülebilir. Bu nedenle tünellerin inşası esnasında bunların özellikli yapılar olduğunun göz önünde bulundurulması ve farklı teknikler kullanılarak ihtiyaç duyulan su yalıtımının yapılması önemlidir.

Protan Turkey  Ürünleri İle Yalıtım Uygulamalarınızda Kaliteyi Yükseltebilirsiniz

Protan Turkey müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına yönelik ürün çeşitliliği ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı ile sektörün önde gelen isimlerinden biridir. Tünel membran uygulaması ve temel yalıtım uygulamalarında kullanılan ve üst düzey koruma sağlayan membran ürünleri yalıtım uygulamalarının başarısının artırılmasında oldukça büyük bir role sahiptir.

Protan BA ve Protan BAT PVC örtüler; her tür yapının temel bohçalama ve üstü kapanan su yalıtımı detaylarında kullanılabilirler. UV dayanımsız, taşıyıcısız homojen ya da sinyali tabakalı PVC esaslı su yalıtım membranlarıdırlar.

PVC membranlar yaklaşık 40 yıllık bir uygulama geçmişine sahip olup son derece etkili izolasyon malzemeleri arasında yer alırlar. Protan FPO Proven, ek yerlerinde kendinden yapışkanlı yüzeye sahiptir. Bir yüzeye keçe lamine edilmiş ve uygulanan yüzey tamamen ve kalıcı olarak yapışkan, kompozit yapılı polyefin (FPO) su yalıtım membranı olma özelliğindedir. Protan FPO Proven’in beton dökümü ve donatı yerleştirilmesi öncesinde tamamen yapışkan ek yerleri sayesinde herhangi bir ısı kaynağı kullanımına gerek kalmadan kolaylıkla uygulanması mümkündür.

Protan BA-T açık renkli sinyal tabakalı esnek PVC’den imal edilmiş bir geomembrandır. Her türlü tünel, metro uygulamalarında, depolama ve beton koruma sistemlerinde, yeraltı yapılarının izolasyonunda en etkili sonuçların alınabilmesi için kullanılabilir. Protan BA-T yağ ve solventlerden zarar görebilir.  Ayrıca sert polistren köpükten mamul ısı yalıtım malzemeleri ile de temas etmemesi konusunda dikkatli olunmalıdır. Gerekli görüldüğü takdirde arada ayırıcı bir tabaka kullanılması faydalı olabilir.

Protan Turkey’i ziyaret etmek için : https://protanturkey.com/

Bir cevap yazın

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Başa dön tuşu