Keşfet

Bankamatik Kartı Olmadan Para Çekilebilir Mi?

Teknoloji ilerledikçe günlük hayatta kullanılan kolaylıkların sayısı da bir o kadar artmaktadır. Özellikle finansal sektörde yer alan bankalar, müşterilerine gelişmiş hizmet seçenekleri sunmakta ve müşterilerinin işlemlerini gerçekleştirmeleri için birçok farklı imkan sağlamaktadırlar. Bankaların sunmakta oluğu hizmetlerin başında gelen mevduat hesapları, kişilere birer banka kartı verilerek açılmaktadır. Kişiler, istedikleri ya da ihtiyaç duydukları zaman kendilerine verilen bu bankamatik kartını kullanarak kendi bankalarının ATM’ lerinden ya da ortak ATM’ lerden para çekebilmektedirler. Fakat bankamatik kartı yanında olmayan ve para çekmesi gereken kişiler ne yapmalılardır? Bankamatik kartı yanında olmayan kişiler ATM’ lerden para çekebilirler mi? Bu gibi soruların cevabı aşağıda aktarılmaktadır.

Bankamatik Kartı Olmadan Para Çekilebilir Mi?

Bankamatiklerden Kartsız Para Çekme İşlemi

ATM’ lerden banka kartı kullanmadan para çekmenin birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Bankamatik kartı yanında olmayan ve para çekmesi gereken kişiler, bu yöntemlerden birini kullanarak ATM’ lerden para çekebileceklerdir. Bu yöntemlerin kullanılabilmesi için doğal olarak, bireylerin müşterisi oldukları bankaların bu hizmetleri sağlıyor olması gerekmektedir.

İLGİLİ BİLGİ:
Yeni Türkiye Gezi Rehberiniz

Akıllı Telefon Yardımıyla Para Çekmek

Bankamatik kartı yanında bulunmayan kişiler, yanlarına akıllı telefonlarını almış iseler telefonlarında yüklü bulunan mobil banka uygulamasını kullanarak para çekebilirler. Şöyle ki bazı bankalar, bankamatiklerden kartsız işlem yapılabilmesi için QR kodu ile para çekilmesine olasılık sağlamaktadır. Bankasının mobil uygulamasını açan kişiler diğer taraftan da bankamatikten şu işlemleri izleyebilirler; giriş, para çekme, kartsız para çekme, QR kod kullanarak para çekme seçenekleri seçilerek nihai menüye ulaşılabilecektir. Bankamatikten elde edilecek olan QR kod, kişilerin telefonlarında açık olan banka uygulamasının QR kod kamerasına okutulacaktır. Bu aşamadan sonra banka, müşterisinin bu bankamatikte beklediğini öğrenecek ve para çekme işlemine onay verecektir. QR kod kullanarak para çekme işleminden farklı yöntemler de bulunmaktadır.

İLGİLİ BİLGİ:
E Arşiv Nedir Nasıl Geçiş Yapılır

El İzi Okutarak Para Çekmek

Yukarıda aktarıldığı gibi tüm bankalar belirli bir hizmeti sağlamak durumunda değillerdir. Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi bankalar, müşterilerinin kartsız şekilde de işlem yapabilmelerini sağlamak için el izi okuma altyapısını bankamatiklerine kurdurmuştur.

El izi okuma teknolojisinin geçerli olması için kişilerin öncelikli olarak bankalarına el izlerini tanıttırmış olmaları gerekmektedir. Ellerini bir cihaz üzerine koyarak aynı ehliyet alımında olduğu gibi sisteme yüklenmesine müsaade edecek olan kişiler, yanlarında banka kartları bulunmadığı zamanlarda bile bankamatiklerden el izlerini kullanarak para çekebileceklerdir.

Banka bilgi sistemine el izini kaydeden kişiler, bankamatiklerde yer alan özel bölmelere ellerini yerleştirerek bankamatiğin kendilerini tanımalarını sağlayacaklardır. El içindeki izlerin hiçbir zaman kaybolmadığı ya da değişmediği aktarılarak bu sistemin kişilerin kimliklerinin tanımlanması için oldukça kesin ve güvenli sonuçlar verdiği aktarılmaktadır.

İLGİLİ BİLGİ:
Kaplan İrlanda Dil Okulu

Büyük ve köklü bankalar, kartsız işlem yapma ve para çekme için gereken güvenlik önlemlerini ve altyapı çalışmalarını uzun zamandır yürütmektedirler. Parmak izi okuma ya da retina okuma gibi teknolojilerin artık bireylerin bireysel telefonlarına kadar girdiği bir dönemde bankaların bu uygulamaları daha da geliştirmeleri ve müşterilerine geniş bir işlem yelpazesi sunmaları kaçınılmaz olacaktır. Bankamatik kartı yanında bulunmayan bireyler güven içerisinde, yukarıda aktarılan yöntemlerden faydalanarak para çekebileceklerdir.

Kaynak olarak https://www.anakredi.com/bankamatik-karti-olmadan-nasil-para-cekilir isimli site kullanılmıştır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı