B6 Vitamini Nedir?

Google News

B6 Vitamini, diğer B vitaminleri ile birlikte vücudunuzun protein yapmasına yardımcı olan bir vitamindir. B6 Vitamini ayrıca kırmızı kan hücrelerinin, nükleik asitlerin (DNA ve RNA) üretiminde ve enerji metabolizmasında rol oynar.

B6 vitamini eksikliği nadirdir, ancak anemiye yol açabilir. Suda çözünür, bu nedenle karnabahar ve yumurta sarısı gibi gıdalarda bulunabilir. B6 Vitamini gözlerinizin, cildinizin, saçınızın, sinir sisteminizin ve kardiyovasküler sisteminizin sağlığını korumaya yardımcı olur.”

B6 vitamini, C vitamini gibi diğer vitaminlerle birlikte hücre büyümesi sırasında protein üretiminde yer alır. İnsan vücudunun büyümesi ve onarımı için Vitamin b6’ya ihtiyacı vardır ve bu vitamin esas olarak karbonhidratların, yağların, proteinlerin ve amino asitlerin metabolizmasında rol oynar. B6 vitamini eksikliği cildi kuru ve buruşuk, saçları kırılgan, saç dökülmesi ve iştah kaybına neden olur.

B6 vitamini, kırmızı kan hücresi üretiminde önemli bir rol oynayan suda çözünen bir vitamindir. Bu vitaminin eksikliği anemiye neden olabilir. B6 Vitamini gözlerinizin, cildinizin, saçınızın, sinir sisteminizin ve kardiyovasküler sisteminizin sağlığını korumaya yardımcı olur. B6 Vitamini ayrıca yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur ve böbrek taşı oluşumuna karşı korur.

Araştırmalara göre, zayıf bir diyet karpal tünel sendromu, adet öncesi sendromu, depresyon, nöbetler ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Şizofreni ve Alzheimer hastalığı gibi durumlar da b6 vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. B6 vitamini, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, meyveler ve sebzelerde bulunur.

b6 vitamini
b6 vitamini

1 su bardağı portakal suyu (günlük değerin %59’u), 3 su bardağı brüksel lahanası (%161 dv) veya 1/3 su bardağı karalahana (%76 dv) tüketerek 400 mikrogram B6 vitamini alabilirsiniz. Ayrıca 2-3 ons sığır karaciğeri (%67 dv), 1/2 libre hindi veya tavuk göğsü (%50 dv) ve bir bardak pirinç, mercimek veya fasulye (%54 dv) tüketebilirsiniz.

Life Extension Magazine’de bir beslenme danışmanı olan Dr. Ann Ralph, “belki de b6 vitamini almak için en önemli zaman hamile olduğunuz zamandır. Eksiklik, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum ile zayıf fetal gelişime yol açabilir” dedi.

B6 Vitamini Eksikliği Nasıl Tedavi Edilebilir?

B6 vitamini eksikliği multivitamin takviyesi ile tedavi edilebilir. Bir multivitamin takviyesi almak istemiyorsanız, vücudunuza yumurta, ıspanak, somon ve muz gibi b6 vitamini içeren ekstra yiyecekler vermeyi deneyin.

B6 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

B6 vitamini eksikliğinin belirtileri şunlardır:

  • Ayaklarda yanma hissi
  • Kas Güçsüzlüğü
  • Kas Krampları
  • Ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma

B6 Vitamininin Potansiyel Yan Etkileri Nelerdir?

B6 vitamini suda çözünür olduğundan fazla alınması semptomlara neden olmaz. Bununla birlikte, folat veya B12 gibi suda çözünen diğer vitaminleri almadan uzun süre çok fazla B6 vitamini tüketirseniz kansızlığa yol açabilir. Ek olarak, uygun kofaktörler (folik asit gibi) olmadan çok fazla B6 vitamini sinirler için toksik olabilir ve uyuşukluk ve kalıcı sinir hasarı ile sonuçlanabilir.

b6 vitamini
b6 vitamini

B6 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B6 vitamini açısından zengin besinler şunlardır:

  • Yulaf ezmesi,
  • Muz,
  • Karaciğer,
  • Yumurta

B6 Vitamini, vücudunuzun protein, kırmızı kan hücreleri ve DNA yapmasına yardımcı olan suda çözünen bir vitamindir. B6 Vitamini ayrıca enerji metabolizmasının üretiminde ve gözlerinizin, cildinizin, saçınızın, sinir sisteminizin ve kardiyovasküler sisteminizin sağlığının korunmasında rol oynar.

B6 vitamini eksikliği nadirdir ancak ortaya çıktığında kansızlığa neden olabilir. B6 vitamini, kolajen oluşumuna yardımcı olarak gözlerinizin ve cildinizin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kolajen cildinizi sıkı ve genç tutan şeydir.

B6 Vitamini keratin ve melanin üretimine yardımcı olarak saçınızın sağlığını korumaya yardımcı olur. Keratin, saçınızın kırılma ve kırılmaya karşı korunmasına yardımcı olurken, melanin parlaklık kazandırmaya ve saç renginizi korumanıza yardımcı olur. B6 vitamini ayrıca hormonların, enzimlerin, nörotransmiterlerin, antikorların, hemoglobinin ve bağışıklık fonksiyonunun düzgün çalışması için gereklidir.

B6 vitamini eksikliği multivitamin takviyesi ile tedavi edilebilir. Bir multivitamin takviyesi almak istemiyorsanız, vücudunuza yumurta, ıspanak, somon ve muz gibi b6 vitamini içeren ekstra yiyecekler vermeyi deneyin. B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanan tıbbi komplikasyonlar arasında anemi, cilt rahatsızlıkları, kas zayıflığı ve el ve ayaklarda uyuşma sayılabilir.

B6 vitamini ince bağırsaktan yavaş emilir. B6 vitamini yemeklerle birlikte alındığında emilim süreci artar. İnsanlarda, alınan B6 vitamini dozunun %90’ından fazlası ince bağırsakta emilir. Bir gıda takviyesinin veya intravenöz olarak verilen hapın b6 vitamini içeriği 100-125 mg/gün’e (0,5-0,7 mg/kg/gün) ulaştığında emilim hiç oluşmaz.

b6 vitamini
b6 vitamini

Gıdalardaki B6 vitamininin çoğu, bu besinin sentetik veya doğal olarak oluşan formlarıyla desteklenebilen hayvansal kaynaklardan gelir. Buna karşılık, insan plazmasındaki B vitamini grubu vitaminlerinin çoğu (B6 vitamini dahil) proteinlere bağlıdır ve kolayca biyolojik olarak temin edilemez, bu nedenle bu vitaminler bağırsaktan emilim için mevcut değildir.

B6 vitamini için önerilen diyet yardımı (RDA) günde 2.0 mg’dır (erkekler ve kadınlar), ancak yeterli alım miktarı çok daha yüksektir, bunun %10-100’ü kadardır. 100 mg/gün üzerindeki dozlar sinirler için toksik olabilir. B6 vitamini doz aşımı, günlük 50-100 mg piridoksal fosfat (günde 9-18 miligram) ile tedavi edilebilir.

Küçük bir doz piridoksin, homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. B6, yağ asitlerinin hücresel membranlardan taşınmasına yardımcı olan bir bileşik olan karnitin sentezi için gereklidir. Karnitin, uzun zincirli yağ asitlerini enerji olarak kullanılabilecek kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürmede önemli bir rol oynar.

Karnitin, yağ metabolizması için gerekli olmasının yanı sıra, hücre zarı bütünlüğünün düzenlenmesi, kas kasılması ve sinir uyarı iletimi gibi diğer birçok biyolojik süreçte yer alır. B6, yağ metabolizmasındaki rolüyle yakından ilişkili diğer birçok süreçte de yer aldığından, bir eksiklik bu diğer süreçlerin işlevsel olarak bozulmasına neden olabilir. B6 eksikliği, diğerleri arasında anksiyete ve depresyon, hiperaktivite ve sinirlilik dahil olmak üzere çok çeşitli semptomlar üretebilir.

B6 vitamini ile ilgili videolar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir