hosting
”Star

Avusturya Dil Okulu Maceram

”Forex”

Almanca dil eğitimi, günümüzde İngilizceden sonra özellikle iş dünyasında en çok kullanılan dillerin başında gelmektedir. Özellikle de Türkiye-Almanya yoğun ilişkileri nedeniyle Türkiye’de birçok Alman kökenli kuruluş bulunuyor. İş başvurusu yapmak istediğim bazı kuruluşlar Alman kökenli olduğu yada Almanya ile  yoğun iş yaptıklarından Almancayı iyi bir seviyede bilenleri tercih ediyorlardı. Bu nedenle dil eğitimi konusunda geniş çaplı bir araştırmaya giriştim. Bunun sonucunda da Avusturya’da bir dil okulu macerasına atılmam uzun sürmedi.

Avusturya Dil Okulu Maceram

Avusturya Dil Okullarını Seçmemin Nedenleri

Almanca dil eğitimi konusunda Avusturya’yı seçmemin birden fazla nedeni var aslında. Bunlardan ilki, ülkenin eğitim seviyesinin ileri düzeyde olması. Eğer Almanca öğrenebileceğiniz tek ülkenin Almanya olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Meslek Seçiminde İzlenecek Yollar Nelerdir?

Çünkü Avusturya resmi dili Almanca olan bir ülkedir. Aynı zamanda etnik kültür bakımından çok daha zengin bir çeşitliliğe sahip. Hırvat, Sloven, Macar halklarından gelen birçok insanın bir arada toplandığı etnik bir cümbüş adeta.

İLGİLİ İÇERİKLER

Avusturya’yı dil eğitiminde seçmemin bir diğer nedeni, farklı finansal durumlara uygun eğitim programları bulunabilmesi. Ne kadar dar gelirli bir bütçeye sahip olursanız olun, Almanca öğrenimini uygun fiyatlarla kolaylıkla görebileceğiniz bir fiyat avantajına sahip.

Avusturya Dil Okulu Maceram

Avusturya’nın bana çekici gelen bir diğer yönü, ülkenin Alplerle çevrili olan o büyüleyici güzelliği. Hem klasik mimarisi hem de doğal yapısıyla Avusturya her zaman dikkatimi çekmeyi başarmıştır. Bu eğitim fırsatını kültürel bir geziyle birleştirme imkânını kaçırmam mümkün değildi.

Avusturya’ya Varış

Avusturya’ya planladığım eğitim gezime erken dönemde başvuru yapmıştım. Bu yüzden başvuru sürecinin tamamlanması ve bavullarımı hazırlamak konusunda telaşa kapılmama gerek kalmadı. Böylelikle uçağımın kalkacağı gün, tüm işlemlerim ve tüm hazırlıklarım tamam olarak havaalanına ulaştım.

Uçağa bindikten yaklaşık üç buçuk saat kadar sonra Viyana Uluslararası Havaalanı’na iniş yaptık. Heyecanla beklediğim bu an nedeniyle, uçaktan indiğim anda şehri hemen gezme ihtiyacı duymaya başlamıştım. Fakat ilk olarak yerleşmem, dinlenmem ve dil okuluma alışma sürecini kolay bir şekilde atlatmaya yoğunlaşmam gerekiyordu.

Bu yüzden şehir merkezine yakın bir yerde olan aile evine ulaşabilmek adına metroya bindim. Gezim sırasında en çok dikkatimi çeken noktalardan birisi de şehrin son derece düzenli bir ulaşım ağına sahip olması. Bu yüzden gitmek istediğiniz bir yere kolaylıkla ve hızlı bir biçimde ulaşabileceğinizi belirtmeliyim.

Avusturya’da geçireceğim 3 ayda aile yanında kalmaya karar vermiştim. Çünkü bu dönem ekonomik açıdan durgunluk yaşadığım bir dönemdi ve ben de en uygun konaklama avantajı olarak sunulan aile yanında kalmayı uygun görmüştüm. Aynı zamanda nerede dil eğitimi alırsanız alın, aile yanında kalmak her zaman size daha fazla kazanım sunacak bir konaklama biçimidir bana göre. Hem lokal kültürü ve yaşamı yakından deneyimleyebilir hem de günlük dile daha kolay adapte olabilirsiniz.

Avusturya Dil Okulundaki Eğitim Sürecim

Avusturya Dil Okulu Maceram

Güzelce dinlendiğim ve 3 ay boyunca yanında kalacağım aileyle kaynaştığım iki günün ardından, Pazartesi günü dil okuluma başlamaya artık hazırdım. Tercih ettiğim dil eğitimi firması konaklama yerim ve dil okulumu oldukça yakın mesafeli olarak ayarlamıştı. Bu yüzden dil okulumu bulmam ve sınıfıma katılmam son derece kolay oldu.

Avusturya’da Almanca dil eğitimi konusunda farklı üç tip eğitim şekli bulunuyor. Ben iş hayatımda orta düzey Almancaya ihtiyaç duyacağım için ve seviyem de uygun olduğu için Mittelstufe seviyesinden başladım.  Bu seviye oldukça geniş bir seviye olduğundan kendi içinde de seviyelere ayrılıyor.

Okuma, yazma ve Almancayı doğru şekilde anlama konusunda bana yardımcı olacağını düşündüğüm bir okula kayıt yaptırmıştım. Bu sayede kendimi akıcı bir şekilde ifade edebilecek ve iş ortamındaki metinleri anlama ve yazma konusunda da sıkıntı yaşamayacaktım.

Dil okulum, seçtiğim öğrenim programına göre kapsamlı eğitimler uygulayan dünya çapında son derece ileri düzey bir okuldu. Öğretmenimiz her birimizle tek tek ilgilenmeye özen gösteren bilgili ve sıcakkanlı bir eğitimciydi. İlk günler sınıfta zorluk yaşamama ve Almanca bilgimin yeterli olmayacağıyla ilgili korkularıma rağmen, öğretmenimizin sabırlı yaklaşımı sayesinde kısa zamanda derslere alışabildim.

Sınıfta 10 kişiydik ve sınıf arkadaşlarım mesleki açıdan Almancanın katkılarından yararlanmak isteyen kişilerden oluşuyordu. Bu açıdan kısa zamanda kaynaşmamız ve grup çalışmalarında başarılı işler ortaya koymamız mümkün olabildi. Aynı zamanda şehri gezerken birbirimize eşlik ediyor ve gezilecek yerler hakkında bilgi alışverişinde bile bulunuyorduk.

Fiyatlarla ilgili bilgiye https://www.realegitim.com/avusturya-dil-okullari-fiyatlari/ buradan ulaşabilirsiniz.

Avusturya’daki Gezim

Avusturya’daki gezimin büyük bir bölümünü dil eğitimi okulumdaki arkadaşlarımla yaptım. Kimi zaman tek başıma çıktığım da oldu. Fakat insanın bir grupla birlikte bir şeyler keşfetmesinin çok daha eğlenceli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden vakit buldukça gezilere çıkacağını belirten sınıf arkadaşlarıma katılmayı tercih ettim.

Viyana’da gezip görülebilecek öyle çok yer var ki, dil eğitimi okulundan arta kalan zamanlarımızın büyük bir çoğunluğunu şehri gezmekle harcadık diyebilirim. Grupça müziğe olan ilgimizi keşfettikten sonra ilk durağımız Opera Binası oldu.

1861 senesinde inşasına başlanan bu bina, Neo-Rönesans stilinin oldukça ilgi çekici bir tarzıyla yapılmış. Katıldığımız turun ardından, opera dinletisinin yapılacağını öğrenerek bilet almaya karar verdik. Neyse ki bilet bulabildik ve mükemmel bir performansı izleme şansımız oldu.

Aziz Stefan Katedrali beni görkemiyle büyüleyen mekânlardan birisi oldu. 1147 senesinde inşa edilen bu yapı, Gotik mimarinin en güzel eserlerinden birisi. Katedralin güney kısmındaki kuleye çıkarak şehrin rengârenk ve nefes kesen manzaralarını da seyretmeyi ihmal etmedik elbette.

Avusturya Dil Okulumun Hayatıma Etkileri

Avusturya’daki dil okulu maceram tatlı birçok anıyla bitmişti. Eve dönüş yolunda buruk bir hüzün üzerime çökmüş olsa da, eğitim kalitesinin bende yarattığı tatmin duygusu ve edindiğim güzel arkadaşlıklar beni mutlu etmeye yetiyordu. Türkiye’ye geri döndükten sonra iş başvurusu yapmak istediğim kuruluşlara müracaat ettim.

Almanca dil yeterlilik sınavlarından aldığım yüksek puanlar, başvuru yaptığım kurumların hemen hemen her birinin bana oldukça avantajlı iş imkânlarıyla geri dönüş yapmasını sağlamıştı. Bu yüzden bu eğitimde ücretsiz danışmanlık da dâhil olmak üzere birçok avantajı bana sunan Real Yurtdışı Eğitim ekibine teşekkürü bir borç biliyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Başarılı Olmanın 9 Yolu Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu