Gezi Rehberi

Avrupa’da Vizesiz Gidebileceğiniz 5 Ülke

Avrupa’da Vizesiz Gidebileceğiniz 5 Ülke

 

Avrupa’daki Schengen bölgesine dahil ülkelere gidebilmemiz için ne olursa olsun Schengen vizesi almamız gerekiyor. Sadece Schengen bölgesi haricinde kalan ve hala vizesiz gezi edilebilecek oldukça güzel ülkeler de var. Bir bir çok Balkanlar‘da yer edinen vizesiz ülkelerin kimisine geçişlik gerektirmeden dahi gidebiliyoruz.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

  1. Makedonya

Avrupa’da Vizesiz Gidebileceğiniz 5 Ülke

Vizesiz Avrupa Ülkelerinden Makedonya’nın Ohrid Şehri
Balkanlarda en sevdiğim ülke Makedonya, 2 milyon 100 bin sözü geçen minik bir ülke. Osmanlı Devleti’nin 542 yıl süresince egemen olduğu Makedonya, Avrupa’da kendine özgü kültürü ve özellikleri korumayı başaran ülkeler içinde. Zamanı ve kültürel özellikleriyle yabancılık hissetmediğimiz bir yer. En ucuz dinlence rotalarından birisi olarak sıralama başına konulabilir. Denize kıyısı olmayan ülkenin başkenti Üsküp’e İstanbul’dan direk uçabiliyorsunuz. Ülkenin en oldukça gezgin almış olduğu ülke Türkiye.

İLGİLİ BİLGİ:
Cebelitarık’ta Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Başkent Üsküp ile Ohri Gölü‘nün kenarına kurulmuş UNESCO Listesindeki Ohrid şehirleri görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerden. Mustafa Kemal Atatürk’ün bir süre yaşamış olduğu Manastır ve öteki şehirlerden Kırçova, Struga, Kalkandelen benzer biçimde şehirlerde son yıllarda tur programlarına girmeye başladı. Vizesiz Avrupa ülkeleri listesindeki Makedonya’yı 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebiliyoruz.

  1. Arnavutluk

Avrupa’da Vizesiz Gidebileceğiniz 5 Ülke

Avrupa’da kendine özgü kültürünü korumayı başaran ülkelerden kabul edilen Arnavutluk, Adriyatik kıyısındaki görkemli manzaraları ve doğasıyla etkisi altına alan güzellikte. Kitlesel turizmin hemen hemen uğramadığı, birçok yönü ve kültürüyle bakir kalmış garip bir ülke.

Osmanlı esintileri taşıyan başkent Tiran, Elbasan, UNESCO listesindeki Berat, Durres ve Gjirokaster şehirleri görülmeye kıymet. Deniz tatili yapmak istiyorsanız, nefis kumsalları ve tertemiz deniziyle Adriyatik kıyısında yer edinen Vlore şehri tam size bakılırsa. Türk vatandaşları 90 güne kadar seyahatlerinde ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor. Bu sayede Arnavukluk uçak bileti almak için daha fazla para ayırabilirsiniz.

  1. Gürcistan

Avrupa’da Vizesiz Gidebileceğiniz 5 Ülke

Avrupada vizesiz gidilen ülkeler’den Gürcistan’ın başkenti Tiflis
Gürcistan, ülkemiz vatandaşlarının pasaportsuz, yalnız kimlikle gidilebilen 3 ülkeden birisi. İki ülke içinde 2011’de meydana getirilen antak kalma sonrası ülkemiz vatandaşlarının en oldukça ziyaret etmiş olduğu ülkelerin başlangıcında. Organik güzellikleri, Karadeniz kıyısındaki plajları ile Gürcistan, ekonomik bir tatili yakın bir ülkede geçirmek isteyenler için ideal.

İLGİLİ BİLGİ:
New York’u Gezdim Demek İçin Gidilmesi Gereken 7 Yer

Batum ve başkent Tiflis en oldukça ilgi çeken Gürcü şehirleri. Kendini hızla geliştiren bir kent olan başkent Tiflis, oldukça yeşil bir coğrafyaya haiz. Gürcistan’ın en popüler şehirlerinden birisi olan Batum, uzun sahili, tarih kokan renkli binaları ve Gürcü mutfağı ile Batum, son yıllarda Karadeniz’in en gözde dinlence rotalarından biri oldu. Batum’da kent merkezinden denize girmenin keyfini yaşayın. Vizesiz gidilebilen ülkelerden Gürcistan’da 1 yıl süreyle kalabiliyorsunuz.

  1. Belarus

Avrupa’da Vizesiz Gidebileceğiniz 5 Ülke

Belarus’un başkenti Minsk
Şimal doğu Avrupa ülkelerinden Belarus, geniş orman, göl ve nehirleriyle etkisi altına alan bir coğrafyada bulunuyor. Denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa’da idam cezası tatbik eden tek devlet olarak biliniyor. 1991’de bağımsızlığını duyuru eden Belarus’u ilk tanıyan ülkenin Türkiye olması 2 ülke ilişkilerinin gelişmesi açısından anlamlı bulunuyor.

İLGİLİ BİLGİ:
Doha’ya Seyahat Etmek İçin 5 Neden

Başkent Minsk, Navapolatsk, Mazyr ve Gomel şehirleri görmeye kıymet yerlerden. Belarus’u ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 30 güne kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaf.

  1. Bosna Hersek

Avrupa’da Vizesiz Gidebileceğiniz 5 Ülke

Vizesiz gidilen en güzel yerlerden Mostar Şehri
Osmanlı izlerinin hala görülebildiği Bosna Hersek, Batı ve Doğu medeniyetlerini aynı anda bünyesinde barındıran bir ülke. Ülkede yüzyıllar süresince Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler bir arada yaşamışlar. Avrupa ve Osmanlı mimarisinin buluşmuş olduğu ülke toprakları, bozulmamış doğası ile tabiat severlerin de ilgisinde.

Bir dönem kanlı çatışmaların yaşandığı, UNESCO Dünya Mirası Sıralamasında bulunan Mostar, başkent Saraybosna, Trebinye ve Adriyatik kıyısındaki Neum şehri görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde. Avrupa’da vize istemeyen ülkelerden Bosna-Hersek 6 ay içinde 90 günü aşmayan ziyaretlerde Türklerden vize istemiyor. Bu yüzden Bosna Hersek uçak bileti diğer ülkelere göre çok daha uygun.

İLGİLİ BİLGİ:
Abuja’da Görülmesi Gereken Yerler - Abuja Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı