Keşfet

Art Deco Mobilya Nedir?

Art Deco Mobilya Nedir?

Art Deco Mobilya Nedir?

Art Deco kavramı, Fransa kökenli olan ve Avrupa’da oldukça yaygın durumda bulunan bir sanat akımını ifade etmek amacıyla kullanılan bir terimdir. Mimari, iç tasarım, heykel, dekorasyon gibi alanlarda kullanılan bir sanat anlayışı, sanat akımı olduğu söylenebilir.

Kübizm uygulamalı, daha yuvarlak hatların hâkim olduğu Art Deco sanat anlayışı, evlerimizde ya da diğer yaşam alanlarımızda kullandığımız mobilyaların tasarımında da faydalanılan bir akımdır. Sanat akımının anlayışına uygun olarak imal edilen mobilyalar, yuvarlak hatlara sahip olacak şekilde tasarlanan ve üretilen mobilyalardır. Art Deco akımına uygun olarak dekore edilmek istenen mekânlara (tamamlayıcı eşyalarla birlikte) yerleştirilen mobilyalardır.

Art Deco Mobilyaların Özellikleri

1920’li yıllardan sonra Fransa’da ortaya çıkan Art Deco sanat akımının ortaya koyduğu anlayışa uygun şekilde tasarlanan mobilyalar, sadece yuvarlak hatlarıyla değil, geometrik formların tamamının kullanıldığı mobilyalar olmaları yönleriyle ve aerodinamik tasarımlarıyla öne çıkarlar.

İLGİLİ BİLGİ:
Türkiye’de Yabancıların izinleri!

Art Deco Mobilya Nedir?

Dairelerin, oval köşelerin, üçgenlerin, keskin dikey çizgilerin sıklıkla kullanıldığı tasarımlar, içerdikleri simetri (dekorasyonda) ve tasarımlarda kullanılan gotik süslemelerle de dikkat çekerler.

Art Deco akımı, stilist bir çizgiye sahip olan Art Nouveau sanat akımına göre modern tasarımlara ve sanayi ürünlerine daha çok yer veren bir sanat akımıdır. İki sanat akımı arasındaki en belirgin fark ise, Art Deco sanat akımına bağlı kalarak yapılan tasarımlarda öne çıkan geometrik şekiller, akımın geometriye olan bağlılığıdır.

Art Deco Mobilyalar

Siyah parlak leke ve koyu renk ahşap kumaşların kullanıldığı Art Deco mobilyalar, geometrik desenlere sahip olan koyu tonlarda halılarla birlikte kullanılabilirler.

Art Deco Mobilya Nedir?

Tarzı tamamlamak amacıyla kullanılan aksesuarlar arasında boydan boya aynalar, tablolar, metalik sanat eserleri, deri, kadife veya saten kumaşlar bulunur. Çelik veya parlak krom süs eşyaları da dekorasyonu tamamlamak amacıyla kullanılan eşyalar arasında yer alabilirler. Bu eşyalar genellikle soğuk ve ağır bir atmosfer yaratan, ihtişamlı bir görünüm sergileyen Art Deco mobilyaların daha kişisel bir görünüm kazanmalarını ve daha rahat bir ortam yaratmalarını sağlayabilir.

İLGİLİ BİLGİ:
Betist Giriş ve Mobil Bilgileri

Art Deco mobilya stilinde oldukça geniş olan renk paletimde yer alan siyah, bronz, altın, kahve tonlarını daha klasik bir görünüm sağlarken, beyaz, bej ve yeşil gibi daha iddialı renkler, modern bir görünüm sergilemek isteyen kişiler açısından daha uygun renkler olacaktır. Duvar kâğıtlarında kullanılan geometrik desenler ve yer döşemesinde kullanılan mermer yüzeyler ya da damalı (siyah-beyaz) yüzeyler, Art Deco mobilyalarla yaratmak istediğiniz havanın daha etkileyici bir hal almasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı