Teknoloji

Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Dün Apple’ın geliştiriciler için düzenlendiği ,etkinlikte (WWDC 15) hemen hemen herkesin beklediği İOS 9 tanıtıldı. İOS 9 ile birlikte Apple Music,Watch OS 2,OS X El Capitan’da tanıtıldı.

Apple-wwdc15 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Öncelikle,belirtmek istediğim birşey var.Bu konuyu dün yazacaktım.Ancak birçok bilgi vardı ve zamanım kısıtlıydı.Bunu derleyerek sizlere güzel bir şey hazırlamak istedim.WWDC 15 etkinliğinden öne çıkan başlıkları aşağıda sunacağım.Başlıklardan herhangi birini  tıkladığınızda,ilgili başlıkla bilgilere gideceksiniz.Bunlar Aynı sayfada olacak.Aşağı doğru uzun bir sayfa olduğu için böyle yapmak sizler için iyi olacağını düşündüm.Daha önce MaksatBilgi’de bu tarz bilgileri bu şekilde yapmıştık.Hoşuma gitmişti.

Peki iOS 9 Ne Zaman Gelecek?
iOS 9’un açık betası Temmuz ayında sunulacak. Tam sürümü ise Sonbahar aylarında sunulacak. iOS 9 güncellemesi 1.3 GB boş alan isteyecek.

Başlıklar

WWDC 15 KEYNOTE Türkçe Dublaj İzle (iPhonedo aracılığı ile)

iOS 9 ve Özellikleri

iOS 7 ,Apple devrimiydi.Bence en büyük değişimi iOS 7 ile yapmışlardı.Üstüne iOS 8 ile geliştirdiler.Ya da iOS 7 de yapmadıklarını iOS 8 de yaptılar.Şimdi de bunun üstüne biraz daha şekil vererek güçlü bir işletim sisteminin açıklarını,geliştirmelerini ve yeni küçük yenilikler yaparak sunduklarını görüyorum.Bence şimdi daha iyi oldu.Bazılarına göre hala eksikleri var.Ama iOS 9 ile eksikleri aratmayacak,küçük yenilikler var.Tabi büyük bir yenilikte var Apple Music uygulaması vs gibi.

Siri Takviye ve yeni özelikler eklenmiş

Siri’yi artık daha akıllı bir hale getiriyorlar. Siri,aracınıza bindiğinizde sizin arabada olduğunuzu anlıyor.Ona göre size tepki veriyor ve uyarılarda bulunuyor. Siri’ye koşarken veya araçta kulaklığı taktığınızda otomatik olarak sizi algılıyor ve müzik uygulamasını başlatıyor. Siri,sizin tercihlerinize ve hareketlerinize göre arkadaş,uygulama veya mekanlar önerebiliyor.Örneğin,siri’ye; “- Mayıs 2015’de çektiğim fotoğrafları aç” dediğimde, Fotoğraflardan bu fotoğrafları buluyor.

apple-siri-de-yeni-ozellikler Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Gizlilik 

Siri’ye de gizlilik konusunda nasibini almış.Siri verilerini anonim olarak tutuyor.Siri ile yaptığınız işlemler,Apple ID’niz ile ilişkilendirilmiyor. En önemlisi ise , iOS cihazınıza 4 haneli şifre yerine 6 haneli şifre koyabileceksiniz.

Spotlight Yenilendi

Spotlight’ta iOS 9 ile birlikte daha akıllı hale geliyor.Spotlight’ın yeni özelliği sayesinde, uygulamalardaki içerikleri de arayabiliyorsunuz.Örneğin; Twitter’da bir tweet attınız.Bunu, Twitter uygulamasını açmadan, Spotlight’da yapabiliyorsunuz.Etkinlik içeren maillerinizi artık uygulamayı açmadan bildirim merkezi üzerinden takviminize ekleyebileceksiniz.

Spot-ios-9 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Apple Pay
Passbook uygulamasının adı artık Wallet olarak değişiyor. Wallet ile tüm kartlarınızı ve biletlerinizi tek bir uygulama üzerinde toplayabiliyorsunuz. Apple Pay ile uyumlu uygulamalar geliyor. Örneğin; Pinterest uygulamasında beğendiniz bir eşyayı direkt olarak Apple Pay ile satın alabileceksiniz.

*Apple Pay önümüzdeki ay İngiltere’de de kullanıma sunulacak.

apple-ödeme ios-9 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!
apple-ödeme-kare Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Notlar Uygulamasında köklü değişim
Not uygulaması iOS 9 ile dahada gelişiyor. Notlar uygulamasında artık çizim yapabilir, kısayoldan fotoğraf ekleyebilir ve notlarınızın görünümü değiştirebilirsiniz. Notlar uygulamasını baştan tekrar yazmışlar diyebiliriz.

notlar-kroki Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Apple Haritalar
Apple Haritalar uygulamasına toplu taşıma desteği geliyor. Artık Apple Haritalar uygulaması ile toplu taşıma araçlarını görüntüleyebileceksiniz. Ancak bu özellik Amerika, Çin ve Almanya’da kullanılabiliyor. Gitmek istediğiniz yerlere en kısa nasıl gideceğinizi Apple Haritalar sayesindeöğrenebileceksiniz. Toplu taşıma araçlarında ödemeyi Apple Pay ile de yapabileceksiniz.

haritalar-Transit-ios-9 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Gazetelik Uygulaması ,yerine News’e bırakıyor
iOS 9 ile Gazetelik uygulaması değişip yerini News’e bırakıyor. News uygulamasında dergileriniz yanında haber kaynaklarına da ekleyip takip edebileceksiniz. Artık 3.parti uygulamalara News sayesinde gerek kalmayacak.

Haber-küratörlüğünü seçim-ios-9 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

QuickType Özelliği iPad’e Geliyor
QuickType özelliği ile kopyala, kes, yapıştır ve fotoğraf ekle gibi tüm metin ve dosya araçları klavyeye ekleniyor.

Oku:   Google Allo Artık Masaüstü Uygulaması Olarak Bize Sunuluyor

Klavye-iyileştirmeler-ios-9 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Bölünmüş Ekran Desteği
Sonunda diyebileceğimiz bir özellik iOS 9 ile iPad cihazlara geliyor. iPad’de tek ekran üzerinde iki farklı uygulamayı açabileceksiniz. Yıllardır beklenen bu özellik sadece iPad Air 2’ye geliyor.

Uygulamaları tek ekranda görüntüleme özelliği Slide Over ise iPad Air, Air 2, mini 2 ve mini 3’e geliyor. 

slayt-over-ios-9 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

iPhone’a Güç Tasarruf Modu Geldi
Android’de yıllardır olan bu özellik 2015 yılında iOS 9 ile iPhone’a geliyor. Bu özellik ile iPhone’un şarjı minimum seviyede iken 3 saate kadar kullanım ömrü sunacak.Birçok kulanıcının oh be sonunda dediğini duyar gibiyim.

ios-9-pil Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Konsol Kalitesinde Oyunlar
iOS 9 ile ayrıca mobil oyun deneyiminde de iyileştirmeler yapılıyor. MetalAPI’sinin yanında SpriteKit, SceneKit, GameplayKit, Model IO ve ReplayKit özelliği ile mobil oyunlar artık daha gelişmiş grafiklere sahip olacak ve oyunculara yeni özellikler sunacak. Açık kaynaklı Swift 2 ile ayrıca oyunlar artık daha az yer kaplayacak.

ios-9-metal-api Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

 

iOS 9 Duvar Kağıdı

ios-9-duvar-kagidi Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

iOS 9 Beta 1 Çıktı! İndirin!

ios-9-1 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

iOS 9 Beta 1 İndir
iOS 9 Beta 1 sürümünü indirmek için geliştirici hesabınızın olması ve bu hesapta iPhone veya iPad’inizin UDID kaydı olması gerekiyor. iOS 9 Beta 1; iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPhone 4s (!), iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPod touch 5. nesil modellerine yüklenebiliyor.

→ iOS 9 Beta 1 indirmek için tıklayın.

Geliştirici hesabı olmayanlar için ilerleyen saatlerde iOS 9 Beta 1 IPSW dosyaları muhtemelen yasal olmayan yollardan çeşitli sitelere yüklenecektir.

Apple Music ile ilgili herşey

Beats Music satın alımı sonrası kendi müzik servisini geliştirdiği konuşulan Apple sonunda Apple Music adındaki müzik platformunu tanıttı. İşte detayları ile Apple Music.

apple-müzik Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından olan Apple, sonunda uzunzamandır beklenen WWDC 2015 konferansı kapsamında Apple Musicadındaki müzik platformunu açıkladı.

Kapsamlı bir müzik platformu olan Apple Music, basit görünümüne kıyasla gelişmiş bir müzik çalar uygulaması ve internet radyosu olarak karşımıza çıkıyor.

00-elma-müzik Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

 

Apple Music özellikleri: Kolay kullanımlı arayüz
Apple’ın yakın zaman önce güncellenen müzik çalar uygulaması arayüzünü sunan Apple Music, iPhone ve iPad modellerindeki varsayılan müzik çalar uygulamasının yerine geliyor. Arayüz tarafında basit ve işlevli olan Apple Music ana ekranında, en altta 5 adet sekme yer alıyor. Bu sekmeler ile telefondaki dahili müzikler, radyo ya da çeşitli online müzikler takip edilebiliyor.

03-elma-müzik Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Apple Music özellikleri: Çevrimdışı müzik
Apple Music ile internette dinlediğiniz müzikleri, sonradan çevrimdışı olarak dinleyebilmek için kaydedebiliyorsunuz. Ancak şu an için müziklerin ne şekilde kaydedileceği ve kalitesinin nasıl olacağı bilinmiyor.

Apple Music özelllikleri: Beats One
Apple Music’in bir diğer dikkat çeken özelliği ise 7/24 global olarak dinlenebilecek Beats One radyo. Apple’ın uzun zaman önce BBC Radioekibinden kendi bünyesine kattığı Zane Love tarafından yönetilecek Beats One, her kullanıcıya hitap eden müzikleri ile beğenilebilir.

01-elma-müzik Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

 

Apple Music özellikleri: Yayınlanacak platformlar
Apple Music, iOS, OS X, Watch OS gibi Apple işletim sistemlerinin yanı sıraWindows ve Android için de kullanıma sunulacak. iOS 8.4 ile iPhone veiPad modellerine, an itibariyle Apple Watch, Mac ve Windows modellerinegelen Apple Music, Sonbahar itibariyle Android için de yayınlanacak.

apple-müzik-android Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

İlk 3 ay ücretsiz denenmek üzere, sonraki aylarda 9,99 Dolar abonelik ücreti ile kulllanılabilecek Apple Music, 30 Haziran itibariyle kullanıma sunulacak.

Oku:   2017'nin En İyi Mobil Uygulamaları

iOS 9 kullanacak iPhone ve iPad Modelleri!

iOS 9 Hangi Cihazlara Gelecek?
iOS 9’u kullanabilecek modeller aşağıdadır;

iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Hava iPad Air 2, iPad Mini, iPad Mini 2, iPad Mini 3, iPhone 4s (!), iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus iPod A. Ş. dokunma 5. nesle gelecek.İlginç Olan iPhone 4s ‘e de gelmesi.Bu durum Android kullanıcılarını kıskandıracak.

ios-9-hangi-modellere-geliyor Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

OS X El Capitan ilgili herşey

Apple, bugün gerçekleşen WWDC 2015 konferansı kapsamında yeni OSX sürümünü tanıttı. İşte Apple’ın yeni Mac OS X işletim sistemi sürümü, OS X El Capitan hakkında her şey.

el-capitan-ana Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

 

Yıllardır masaüstü işletim sistemi Mac OS X’i çok şeşitli özellikler ile yenileyen Apple, sonunda bir sonraki Mac OS X sürümünü tanıttı. OS X El Capitan adı ile karşımıza çıkan yeni nesil Mac OS X işletim sistemi, çok sayıda yeni özellik sunuyor. İşte yeni özellikleri ve detayları ile OS X El Capitan.

Bugün Apple’ın WWDC 2015 konferansı ile tanıtılan yeni OS X El Capitan, artık daha fazla kullanıcı odaklı bir yapı sunan ve daha hızlı çalışan bir OS X sürümü olarak dikkat çekmekte.

pin-tabs Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

OS X El Capitan özellikleri: Safari yenilikleri
Daha önce Chrome gibi başka tarayıcılarda görmüş olduğumuz sekme sabitleme özelliği ve medya oynatılan sekmenin işaretlenmesi özelliği OS X El Capitan ile gelen yeni Safari sürümünde sunulacak dikkat çeken yenilikler.

Sıık ziyaret edilen web sayfalarının sabitlenmesi özelliği ile web sayfası ikonu, ekranın sol üst bölümünde yer alacak, ikona tıklandığında ise web sayfası yeni bir sekmede açılacak.

os-x-kaptan-scren- Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

 

OS X El Capitan özellikleri: Ekran bölme
Yeni OS X El Capitan artık daha önce Windows 8’de görmüş olduğumuz ekran bölme özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde birden fazla ekranda işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün. Örneğin bu özellik sayesinde bir ekranda mail yazarken, bir diğerinde Youtube’daki bir videoyu izleyebilirsiniz.

el-Capitan-ios-9-izle-os-2 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

OS X El Capitan özellikleri: Ortak geliştirme ortamı
Yeni OS X El Capitan, iOS 9 ve Watch OS 2 ie birlikte Apple, uygulama geliştiricilerinin işlerini kolaylaştıran bir hamle yaptı. Geliştiricilerin her işletim sisteminin geliştirme ortamı için için ayrı geliştirme ücreti ödemesinin önüne geçen yeni sistem ile, tek bir ücret ödenerek 3 işletim sisteminin geliştirici araçlarına birden erişim sağlanabilecek.

os-x-el-Capitan-Craig-FEDERIGHI Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

OS X El Capitan özellikleri: Mail yenilikleri
OS X El Capitan ile birlikte yenilenen Mail uygulaması, tam ekran tarafında gelişme gösterirken, sekme özelliği ile birlikte aynı anda birden fazla mailgönderimi yapılabilecek. Ayrıca yeni Mail uygulamasında arşivleme, gizleme ve silme gibi özelliklerde geliştirildi.

el-capitan-02 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

OS X El Capitan özellikleri: Spotlight yenilikleri
Yeniden boyutlandırılabilir pencere özelliği ile gelen yeni Spotlight, canlımaç sonuçları, Siri verileri desteği ve doğal dil araması yenilikleri ile, artık çok daha iyi sonuçlar gösterebiliyor.

Metal-for-mac Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

OS X El Capitan özellikleri: Metal for Mac ve grafik motorları
Metal for Mac ya da Türkçe olarak Mac için Metal özellliği, Open GL veOpen CL grafik gücü hesaplama güçlerini birleştirerek, daha az donanım ihtiyacı, daha uzun pil ömrü ve daha yüksek performansı sunmayı hedefliyor.

1.4 kat daha hızlı uygulama açabilen ve 4 kata kadar daha hızlı PDF gösterebilen yeni OS X El Capitan artık Unity, Autodesk, Unreal ve 2K gibi çok sayıda grafik motorunu, artık sorunsuz bir şekilde destekliyor.

OS X El Capitan özellikleri: Çıkış tarihi ve güncelleme alacak Mac modelleri
İlk betası kullanıma sunulmuş olan OS X El Capitan, son kullanıcı için Sonbahar’da yayınlanacak. OS X El Capitan ile güncellenecek Macmodelleri için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Oku:   Apple Ürününüzü Kontrol Edin Orjinal Mi? Değil Mi?

Watch OS 2 ile ilgili herşey

Apple’ın akıllı saati Apple Watch’da kullanmış olduğu işletim sistemi Watch OS’in yeni sürümünü WWDC 15 etkinliğinde resmen tanıttı. İşte Watch OS 2 hakkında her şey.

apple-izle-1 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Apple’ın geçtiğimiz yıl tanıttığı akıllı saati Apple Watch’da kullanılan işletim sistemi Watch OS, bugün düzenlenen WWDC 15 etkinliğinde yeni özelliklere kavuştu.

Watch OS 2
Apple Watch, bugün tanıtılan Watch OS 2 sürümüyle beraber artık çok daha kişiselleştirilebilir bir hal aldı.

Örnek vermek gerekirse artık Apple Watch’un saat arayüzünü artık galerinizden dilediğiniz bir fotoğraf ile oluşturabileceksiniz. Ayrıca saatinizin arka planına artık Londra, Hong Kong gibi farklı şehirlerin time lapse görüntülerini ekleyebileceksiniz.

Watch OS 2 ile saat ekranınızda üçüncü parti uygulamalardan bilgiler görebilecek, Time Travel yani zamanda yolculuk özelliği sayesinde ise Digital Crown’u kullanarak gelecek etkinliklere ya da hava sıcaklığı gibi bilgilere erişebileceksiniz.

apple-izle-gecemodu Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Otomatik Gece Modu
Apple Watch’u şarja taktığınızda ise artık akıllı saatiniz Nightstand adı verilen otomatik olarak gece moduna geçebiliyor. Bu modda ekran yan yatırılarak daha kolay kullanım hedeflenmiş.

apple-izle-3 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Siri’ye Yeni Özellikler Geliyor
Watch OS 2 ayrıca Siri ile son derece etkileşimli bir şekilde çalışıyor. Örnek vermek gerekirse akıllı saatiniz üzerinden Siri ile bir egzersiz başlatabileceksiniz.

Apple Watch’un aldığı şimdiye kadar aldığı en kapsamlı güncelleme ileDigital Touch çizimleri için birden fazla renk kullanılabileceği gibi artıkFace Time Audio adı verilen özellik ile sesli görüşmeler yapılabilecek.

izlemek-cüzdan-elma-ödeme Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

 

Apple Pay Desteği Artıyor
Watch OS 2 aynı iOS 9’da olduğu gibi Apple Pay mağaza ve sadakat kartlarını da destekleyecek. Watch OS 2, iOS 9’daki Passbook yerine Walletsistemini kullanarak kullanıcılara daha rahat bir kullanım deneyimisunmayı hedefliyor.

apple-izle Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Komplikasyonları kişiselleştirin
Apple Watch’un kadranında yer alan aktivite, takvim ve hatırlatıcı gibi bilgilere ek olarak Watch OS 2 ile App Store’daki uygulamaların sunduğuözellikler de kadrana eklenebilecek.

Watch OS 2 ile Digital Crown’u çevirerek tüm etkinliklerinize hızlıca göz atabileceksiniz.

apple-izle-4 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Sadece Apple Watch için Uygulamalar
Bildiğiniz gibi Apple Watch uygulamaları sadece iPhone üzerinden yüklenebiliyor ve iPhone’daki ana uygulama ile çalışıyordu. Apple bu sistemi gözden geçirdi ve Watch OS 2 ile sadece Apple Watch için uygulama geliştirmenin önünü açtı. Artık sadece Apple Watch için uygulamalar görebileceğiz.

apple-izle-5 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

 

Uygulamalar Sizi İzleyecek!
Watch OS 2 ile uygulamalar Apple Watch’un Taptic Engine, Digital Crown,ivmeölçer, nabız sensörü, hoparlör ve mikrofon gibi özelliklerini kullanabilecek. Örneğin, Ping uygulaması siz golf oynarken kol hareketinizin hızını ölçmek için ivmeölçeri kullanıyor ve topa ne kadar hızlı vurduğunuzu size gösteriyor.

apple-izle-6 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

 

Maillerinizi ve Arkadaşlarınızı Yönetin
Watch OS 2 ile artık iPhone’a gelen mailleri direkt olarak Apple Watchüzerinden cevaplayabileceksiniz. Arkadaş bul özelliği sayesinde iseçevrenizde Watch OS 2 kullanan Apple Watch sahiplerini bulabilecek ve etkileşime geçebileceksiniz.

Video Oynatın
Watch OS 2 ile artık Apple Watch üzerinden video oynatma mümkün hale gelecek. Örneğin; Vine videolarını Apple Watch üzerinden izleyebileceksiniz.

apple-izle-7 Apple WWDC 15 Hakkında Herşey!

Watch OS 2 Ne Zaman Gelecek?
Geliştiriciler için artık Digital Crown, mikrofon ve hoparlör kullanımına izin veren Watch OS 2’nin geliştirici beta sürümü ise bugün itibariyle indirilebilir.

Watch OS 2’yi kısaca özetlemek gerekirse bu güncelleme sayesinde daha stabil ve daha performanslı bir akıllı saatin yanında daha zengin içeriklerin geliştirilebilmesi için geliştiricilere daha fazla olanak sağlanıyor.

Kaynaklar

Kaynaklardan toplanarak derlenmiştir.

Gücü İspatlanmış Reklamlarımızla, En Olumlu Sonuçlar Alın!

Etiketler
 Grotesk

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı