Teknoloji

Apple hakkında bilmediğiniz 11 gerçek!

Apple hakkında birçok şey biliyor olabilirsiniz, ancak muhtemelen bunları hiç duymamıştınız!

2013123022565148972 Apple hakkında bilmediğiniz 11 gerçek!

 

Tasarım takımının takıntılarından “şeytani fiyata” Apple’ın ilk bakışta aklımıza gelmeyen, teknolojiyi takip etse bile çoğumuzun bilmediği birçok yönü var. İşte ismini iPhone, iPad ve Mac’leriyle sık sık andığımız Apple’ın çok fazla konuşulmayan, bilinmeyen 11 yönü.

1. Steve Jobs’un evlatlık edilinmişti ve yarı Suriye’liydi

Apple’ın 2011’de hayatını kaybeden efsanevi ortak kurucusu ve CEO’sunun aslında ailesi tarafından evlatlık alındığını ve baba tarafının Suriyeli olduğunu biliyor muydunuz? Jobs’un biyolojik annesi Joanne Schieble ve Suriye göçmeni babası Abdulfattah Jandali, 23 yaşındayken Wisconsin Üniversitesinde tanışmışlardı. Jobs, Schieble’ın ebevenlerinin baskısı nedeniyle evlatlık verilmişti. Schieble ve Jandali daha sonra evlendiler ve bu evlilikten Jobs’un biyolojik kız kardeşi doğdu.

Apple’ın ilk bilgisayarının fiyatı “şeytaniydi”

2013123022534140372 Apple hakkında bilmediğiniz 11 gerçek!

2. Apple’ın ilk bilgisayarının fiyatı “şeytaniydi”

Apple’ın ilk bilgisayarı Apple I’in fiyatı 666.66 dolardı. Steve Wozniak fazlasıyla 6 barındıran aslında bu fiyatı farkında olmadan ortaya çıkarmıştı. Wozniak’a göre 666.66 doları yazması, 667’ye göre daha kolaydı.

İLGİLİ BİLGİ:
Wifi bağlantısı(ağı) yavaşsa neler yapılmalıdır?

3. Apple her şeyi yerden değil, havadan sevk ediyor

Apple, stoklarını denizler üzerinden değil havadan sevk etmeyi tercih ettiğinden, Cathay Pacific‘in en büyük nakliye müşterilerinden. Stoklarını daha ucuza sevk etmek yerine daha hızlı sevk etmeyi tercih eden firma, bu sayede ürünlerini Çin’den ABD’ye 30 günde değil 15 saatte taşıyabiliyor. Bu aynı zamanda Apple’ın telefonlarının, tabletlerinin ve bilgisayarlarının, denizin ortasında batma veya çalınma riski olan bir konteynerle taşınmaması anlamına geliyor.

2013123022515036272 Apple hakkında bilmediğiniz 11 gerçek!

4. Macintosh bir elma türüydü

Apple Macintosh’un bu ismi almasının nedeni, Jef Raskin‘in favori elma türü olmasıydı (McIntosh). İlk zamanlar sadece kod adı olan Macintosh, iddialara göre Jobs tarafından “bicycle” ile değiştirilmek istenmişti. Ancak Macintosh ismi, ürünün geliştirme süreci boyunca değişmedi ve piyasaya sürüldüğünde de ismi Macintosh olarak kaldı.

İLGİLİ BİLGİ:
Apple Store Randevusu Alabilmenin 4 Püf Noktası

 

2013123022521371572 Apple hakkında bilmediğiniz 11 gerçek!

 

5. Apple’ın fotoğrafları bilgisayar yapımı değil

Apple’ın en son ürünlerinin reklamlarında ve web sitesinde görünen çok yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, bilgisayarla oluşturulmuş grafikler değiller. Bu fotoğraflar aksine, yüzlerce yüksek çözünürlüklü fotoğrafın birleşimi.

Apple’ın yönteminde farklı exposure değerlerine sahip fotoğraflar, HDR fotoğrafçılıktakinebenzer biçimde bir araya getiriliyor ve ortaya dev çözünürlüklü bir görüntü çıkıyor.

Steve Wozniak hala bir Apple çalışanı

2013123022503460972 Apple hakkında bilmediğiniz 11 gerçek!

 

6. Steve Wozniak hala bir Apple çalışanı

Apple ortak kurucusu Steve “Woz” Wozniak, Apple’ı Steve Jobs’la birlikte bir garajda, 1976’da kurmuşlardı. Wozniak Apple için aktif olarak çalışmasa da hala resmi olarak bir Apple çalışanı ve şirketten yılda tahmini 120 bin dolar alıyor.

7. Oh vov… oh vov… oh vov…

Steve Jobs’un son sözleri, kız kardeşi Mona Simpson’a göre ailesine bakarken “Vay canına. Vay canına. Vay canına.”(orijinaliyle “Oh wow. Oh wow. Oh wow”) demek olmuştu.

İLGİLİ BİLGİ:
5G Teknolojisi Nedir?

8. Apple’ın üç kurucusu vardı

Apple, 1976’da üç kişi tarafından, Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne’ın ortaklığıyla kurulmuştu. İlk Apple logosunu çizen Ronald, aynı zamanda ilk ortaklık anlaşmasını kaleme almış ve Apple I’in kılavuzunu yazmıştı. Ancak borç endişesiyle 800 dolarlık yüzde 10’luk hissesini iki hafta sonra satmıştı. Ronald’ın bu hissesi, bugün 35 milyar dolar ediyor.

Beyaz iPod’u Jony Ive’ye borçluyuz

2013123022473915572 Apple hakkında bilmediğiniz 11 gerçek!

 

9. Beyaz iPod’u Jony Ive’ye borçluyuz

Steve Jobs, ilk başlarda beyaz ürünlere karşı olsa da Apple tasarımcısı Jony Ive’nin ana renk olarak beyazı seçmesine daha sonra ikna oldu.

Ive’nin yakın zamanda yayınlanan biyografisine göre Apple tasarımcısı Doug Satzger, Jobs’un beyaz konusunda “ay grisi” tonunu gördükten sonra ikna olduğunu söylüyor. Ive’nin beyaz sevgisi, aslında Apple’a katılımından çok daha önce, Newscastle’daki öğrenciliğinde ortaya çıkardığı işlere dayanıyor.

İLGİLİ BİLGİ:
Yeniden Piyasaya Çıkan PlayStation Classic’i Almak İçin 10 Neden!

10. Paketleme takıntısı

Apple, ürünlerinin tasarımına olduğu kadar paketlemesine de çok dikkat ediyor. O kadar çok ki Cupertino, Kaliforniya’daki yönetim merkezinde gizli bir paketleme odası bulunuyor.

Paketleme tasarımcıları, bu özel odada kutuları açmak için sayısız saatlerini harcayarak, kutuyu açan müşterilerinin doğru duygusal tepkiyi verdiklerinden emin olmaya çalışıyorlar. Söylenene göre takıntı öyle yüksek bir seviyede ki tasarımcılar, bu odada birçok farklı kutu tasarımını tek tek açmayı deniyorlar.

Kutudan çıkan erkek organı

201312302246083672 Apple hakkında bilmediğiniz 11 gerçek!

 

11. Erkek cinsel organı tasarımı

Jony Ive’nin yakın zamanda ortaya çıkan izinsiz bir biyografisinde kutusunun içinde duran bir iMac G4’ün fotoğrafı yer alıyor. Ekranı tabana bağlayan sap, strafor ile kaplanmış ve küre şeklindeki iki hoparlör, dikkatlice ekranın etrafına yerleştirilmiş bulunuyor. Parçalarının bu şekilde sıralanarak erkek cinsel organına benzetilmiş olması,Leander Kahney‘in kitabına göre tasarım takımının bir fikriydi.

İLGİLİ BİLGİ:
Android Mi Yoksa İOS Mu? Hangisi Daha İyi?

 

 

 

kaynak:chip.com.tr

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı