Anne ve Çocuk Gelişimi

Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

Aylar boyunca bebeğinizin dünyaya gelmesini ve anne olmayı beklersiniz. Sonunda ise bebeğinizi kucağınıza alırsınız ve bebeğinizin sizin en fazla ihtiyaç duyduğu zamana, emzirme sürecine başlamış olursunuz.

 Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

Gebelik döneminden sonra emzirme dönemimde, düzenli, yeterli, dengeli besinler ile beslenerek bebeğinizin hem zihinsel hem de bedensel gelişimine destek olabilirsiniz. Özellikle anne sütünü arttıran besinler tüketmeyerek düzenli beslenmezseniz, bazı minerallerin ve vitaminlerin eksiklikleri ile karşılaşabilir ve hatta sütünüzde azalma bile meydana gelebilir.

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Anne sütünün bebeğe faydası olduğu kadar da anneye de faydası bulunmaktadır. İlk olarak size anne olduğunuzu hissettirecektir. Doğumdan sonra daha kolay bir şekilde toparlanmanızı ve doğum kilolarınızı daha çabuk vermenizi sağlar. Peki anne sütünü arttıran besinler nelerdir?

Sığır eti gibi yağsız kırmızı et, annelerde eksik olabilecek demir açısından zengindir.

Yumurta, sağlıklı kemikler adına D vitamini ve protein açısından büyük bir kaynaktır, hazırlanması hızlı ve kolaydır.

Fasulye ve baklagiller, bunlar iyi protein, demir ve protein kaynağıdır.

Az yağlı süt ürünleri süt üretimi için önemli olan D vitamini, B vitamini ve kalsiyum açısından önemli kaynaklardır.

 Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

Kahverengi pirinç, yavaş emilime sahip bir karbonhidrattır. Enerji seviyesini sabit tutacaktır ve daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Ispanak, lahana ve kara lahana gibi yeşil yapraklı yeşillikler, bebeğinizin sütten alacağı A, C vitamini demir ve kalsiyum açısından zengin birer depodur.

Su, süt üretimini ve enerji düzeyini yüksek tutmak adına ekstra sıvı almanız gerekmektedir.

 Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

Emzirme dönemideyseniz, anne sütünü arttıran besinler sizin ihtiyacınıza en uygun olanı aldığınızdan emin olma adına ilk olarak doktorunuz ile ya da bir diyetisyen ile iletişime girin. Anneler bebeğini beslerken kendi besinlerini almayı ihmal etmekteler. Halbuki bebekleriniz de siz ne tüketiyorsanız onunla besleniyor.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı