Anıtkabir Tarihi ve Mimari Bilgileri

Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve kurtarıcısı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu anıt mezara denir. Konum olarak, Türkiye Cumhuriyetinin başkenti olan Ankara’nın Anıttepe ilçesinde yer alır. Anıttepe’nin eski adı Rasattepe’dir.

 Anıtkabir Tarihi ve Mimari Bilgileri

Anıtkabir’in Tarihi

17 Ocak 1939 tarihinde CHP meclis grup toplantısında, anıt mezarın nereye yapılacağı konusunda gündeme gelmiştir. Toplantıda alınan ortak karar ile Anıtkabir’in Rasattepe’de yapılması için karar alınmıştır.

Resatteppe Nedir?

İLGİLİ İÇERİKLER

 Anıtkabir Tarihi ve Mimari Bilgileri

Rasattepe üzerinde tek katlı rasat (meteoroloji) istasyonu bulunduğundan dolayı, tepeye rasattepe denilmiştir. 1930 yıllarında Ankara’nın tam dışında bir arazi olarak konumundaydı. Rasattepe’de askerlerin tatbikatları oluyordu. Aynı zamanda bu bölgede tarihi kazı çalışmalarıyla da bilinir.

Beştepeler adıyla da anılır bu bölge. Tümülüs alanı olarak adlandırılan bu bölgede, büyük tümülüsler nekropolünün bir bölümünün olduğu bilinmekteydi. Anıtkabir’in yapımı sırasında, Tümülüsler kaldırılmıştır.

Anıt yapılması kararından sonra, buraya yapılması planlanan meteoroloji başkanlığı binası projesi iptal edilmiştir.

Anıtkabir yapılmasından önce, Anıtkabir’in nereye yapılacağı ve yapılacak olan yerle ilgili birçok siyasi tartışma da yaşanmıştır. Bu tartışmalar sonucu ortak karar alınmış ve yer olarak, Rasattepe seçilmiştir.

Anıtkabir’in Mimari Yapısı

 Anıtkabir Tarihi ve Mimari Bilgileri

Anıtkabir’in mimari yapısı,  anıtsal yönünün daha ağır bastığını söylenebilir. Simetrinin önemli unsur olarak ayarlanmış. Kesme taş malzemelerinin daha çok kullanmış. Öte yandan Selçuklu taş işçiliği motifleri ile Osmanlı dönemine ait öğeler barındırıyor. 650 bin metrakarelik bir alanda bulunuyor.

Anıtkabir, 10 Kasım 1953 tarihinde, Atatürk’ün naaşının bulunduğu tabut ernografya müzesinden alınmış. Tören eşliğinde anıt mezar önünde hazırlanan katafalka konulmuştur. Devamında da Atatürk’ün naaşı anıt mezar binasında yer alan mezar odasına defnedilmiştir.

Anıtkabir ve Atatürk hakkında daha fazla bilgi

Anıtkabir’in mimari, tarihi, bölgesi, iç tasarımı gibi birçok konuda detay mevcut. Atatürk’ün hayatı, yaşamı, siyasi ve askeri hayatı hakkında daha birçok detay sayfalarca yazılsa azdır. Daha birçok detay mevcuttur. Konuyla ilgili olarak en doğru, en fazla detay içeren anitkabir.net’i ziyaret etmenizi öneririm. Bu yazıma da kaynak olan bu sitede daha birçok detay ve görseller mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu