blank

Amsterdam Gezi Rehberi

Abone olblank
blank

Hollanda’nın başkenti olan ve asırlık özelliklerinin neredeyse tamamını koruyan Amsterdam, kesinlikle herkesin gezmesi ve görmesi gereken bir yer. Yüz yılları aşkın tarihi eserleri, göz alıcı meydanları, eşsiz kanalları ve olmazsa olmaz yel değirmenleri ile her yıl milyonların ziyaret ettiği şehir, birçok turistin tercihi olmaya devam ediyor. Kesinlikle sizde bu eşsiz şehri gezmeli, ve sahip olduğu tarihi dokusunda kaybolmalısınız.

Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam’ın Tarihi

  1. yüzyılda kurulan ve ilk kurulduğunda bir balıkçı kasabası olan Amsterdam, adını da kurulduğu yerin yanında yer alan Amstel nehrinden alıyor. Günümüzde de faal olarak şehrin içinden geçen bu ırmak, ayrıca şehre eşsiz bir doku katıyor. Bunun yanı sıra farklı kanalların da içerisinden geçtiği şehir, Hollanda’nın en kalabalık şehirlerinden birisi. Tarih boyu birçok olaya tanık olan ve ev sahipliği yapan şehir, ayrıca 800.000 sabit nüfusa ve bunun yanı sıra 2 milyona yakın insana ev sahipliği yapıyor. Günümüzde Hollanda sınırları içerisinde yer alan ve hatta ülkenin başkenti olan Amsterdam, Lahey üzerinden yönetiliyor.

Neden Amsterdam’ı Gezmelisiniz?

Amsterdam Gezi Rehberi

Muhteşem kanalları ve özellikle de yel değirmenleri ile dikkat çeken Amsterdam, her turistin gidip görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Çünkü her birinin dokusu tamamıyla korunan ve hiç bozulmadan günümüze kadar gelen bu eserleri ve mekanları başka yerlerde bulması oldukça güç.

Şehre ilk geldiğinizde, şehrin sokaklarında dolanabilir, eski ve yeni mimariyi bir arada görebilir ve gezebilirsiniz. Ayrıca şehrin içinden geçmekte olan kanallarda sandal turuna çıkabilir ve şehri oturarak, kanal üzerinden gezebilirsiniz.

Bunların yanı sıra kesinlikle yapmanız gerekenlerin başında, şehrin dışında yer alan yel değirmenlerini ziyaret etmek geliyor. Her biri farklı şekillere ve tarihi özeliklere sahip olan bu yel değirmenlerini, bir turist kafilesi ile gezmekten ziyade kendi başınıza gezmeniz çok daha isabetli olacaktır. Çünkü bu yerleri yavaş yavaş ve inceleyerek gezmeli, içerisinde bolca zaman geçirmelisiniz Ancak bu şekilde şehrin mimarisini ve o eski dokusunu hissedebilir, yaşayabilirsiniz.

Amsterdam Hava Durumu

Amsterdam Gezi Rehberi

Hollanda ılık yaz günlerine ve serin kış günlerine sahip bir ülkedir. Bu durum Amsterdam için de geçerli. Şehirde genel hava durumu ılıman olsa da, deniz iklimine sahip olmasından dolayı yer yer yağmurlar yağabiliyor. Hatta bu yağmurlar bazen oldukça şiddetli olabiliyorlar.

Bu yüzden Amsterdam’ı ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbahar sonları ve yaz başları. Çünkü mevsimin ılıman ve güneşli olduğu, gezi için en uygun zamanlar.

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir?

Amsterdam Gezi Rehberi

Sende Amsterdam’a gitmeye karar verdiysen, ilk olarak Amsterdam hava durumunu bir kontrol et. Çünkü Amsterdam’da hava oldukça değişken ve can sıkıcı olabiliyor. Özellikle yaşanan yağış ve sağanaklar, tatilini sana zehir edebilir. Fakat Amsterdam’ı ziyaret etmeye karar vermişsen, şehre gidebileceğin en iyi zamanlar ilkbahar sonları ve yaz ortaları. Eğer bu zaman aralığında şehre gidip gezmek istersen, seni ılıman ve güneşli bir hava karşılayacaktır.

Amsterdam Gezilecek Yerler

Tarihi dokusu ve mimarisiyle her yıl milyonların ziyaretine uğrayan Amsterdam’da, gezilecek birçok yer bulunuyor. Her biri eşsiz ve harika güzelliklerdeki bu yerleri sizde doya doya gezmek için uzun bir süre ayırmalısınız.

İşte Amsterdam’da kesin gezmeniz gereken yerler;

  • Şehrin içinde yer alan kanallar
  • Van Gogh Müzesi
  • Kırmızı Fener Mahallesi
  • Anne Frank Evi
  • Dam Meydanı
  • Amsterdam Arena

Gibi daha onlarca turistik mekanın bulunduğu şehirde, sizde bolca zaman geçirmelisiniz.

Amsterdam Nerede Kalınır?

Amsterdam da kalacak birçok yer bulunuyor. Şahsi tavsiyem kanal yolları üzerinde yer alan minik otellerde konaklamanız. Bu gibi yerler hem size şehrin gece manzarasını sunacak hem de eşsiz bir deneyim yaşatacaktır. https://www.neredekalinir.net/amsterdam/ buradan daha detaylı kalınacak yerler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Amsterdam’da Ne Yenir?

Amsterdam sadece kanalları ve yel değirmenleri ile değil, sahip olduğu çeşitli yemek kültürü ile de ünlü bir şehir. Birçok farklı kültürden izler taşıyan mutfağında, yiyebileceğiniz farklı birçok yemek bulunuyor.

İşte benimde tavsiyem olan ve eminim ki beğeneceğiniz birkaç yemek;

  • Falafeller
  • Oliebol
  • Broodjes

Gibi farklı birçok lezzeti, şehrin sokaklarında yer alan minik dükkanlarda bulabilirsiniz.

Amsterdam Gece Hayatı

Gündüz olduğu kadar aktif bir gece hayatı olmayan şehirde, meydanlar ve kanallar genel toplanma alanları. Ayrıca birçok insanın da, özellikle geceleri ziyaret ettiği kırmızı fener mahallesi, şehrin gece hayatının temellerini oluşturuyor. Bunların yanı sıra çeşitli bar ve kafelerin de yer aldığı şehirde, bu gece mekanlarını da ziyaret edebilirsiniz. Fakat şehirde geçireceğiniz geceyi değerlendirmenin en iyi yolu, sandal turu yapmak olacaktır.

Amsterdam’da Kesinlikle Yapılması Gerekenler

Amsterdam’ı gezecekseniz eğer, kesinlikle yapmanız gereken birkaç şey bulunuyor. Bunların başındaysa şüphesiz sandal turu geliyor. Bunun yanı sıra az önce de bahsettiğim yel değirmenlerini gezmek geliyor. Bu ikisi dışında şehrin lezzetlerini, az da olsa tatmanız ve şehrin doğasıyla da iç içe bulunmanız gerekiyor.

avatar
  Abone ol  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı