takipçi satın al

Alkali Diyet Nedir, Faydaları Nelerdir?

Alkali diyeti, pH Mucizesi kitabının yazarı Robert O. Young tarafından kurulmuş bir diyettir. Bu diyetin amacı, vücudunuzun pH seviyelerini optimum seviyede çalışacak şekilde değiştirmek ve belirli hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktır. Bu diyet aynı zamanda tüm vücudun sağlığına, ayrıca ruh ve ruha manevi bir odaklanmaya sahiptir.

Alkali diyeti, diyetin iki farklı versiyonuyla sonuçlanan hayvansal ürünlerle veya onsuz yapılabilir: meyveli alkali ve vegan alkali (çiğ gıda alkali olarak da bilinir). Alkali Diyetinin her iki versiyonu için de birçok tarif var, ancak bazıları arasında avokado, hindistancevizi yağı, karpuz, patates, kereviz, ıspanak ve mısır yer alıyor.

Meyveli alkali diyet, hayvansal ürünler hariç %100 çiğ meyve ve sebze yemenin bir yaşam tarzıdır. Buna bir örnek, her sabah bir elma yemek ve ardından öğle yemeği için bir muz yemek olabilir. Çiğ gıdalar, pişirme işlemi sırasında yok edilen daha fazla enzim ve faydalı bakteri içerdiğinden, pişmiş gıdaya göre daha alkalidir.

Çiğ gıda diyetindeki bazı kişiler, tüm işlenmiş gıdalardan ve bal ve şeker kamışı gibi şekerlerden veya bunların herhangi bir kombinasyonundan kaçınır. Bu şekilde alkalileştirmenin vücudunuzun kendini iyileştirmesine izin verdiği düşünülür, bu da hücreler, organlar, hormonlar, enzimler ve safra atıkları arasında sağlıklı bir denge ile sonuçlanabilir. Ayrıca diyet, asit kan pH düzeyine sahip olmak gibi sağlıksız yiyecekler yemenin etkilerini tersine çevirmeyi amaçlar.

Çiğ gıda diyeti yemenin vücudunuz için pek çok faydası vardır ve diğer diyetlere göre daha alkalidir. Dr. Robert O. Young’ın “Ph Mucizesi” adlı kitabında belirttiğine göre:

“Diyetinize daha fazla çiğ gıda eklemek, pH’ınızı normalleştirmenize yardımcı olacaktır”.

Diyetin vejetaryen versiyonu sadece çiğ meyve, sebze ve tahılları yemeye odaklanır (tüm tahılları değil). Vegan versiyonu, herhangi bir hayvansal ürün veya yumurta veya süt ürünleri gibi hayvansal yan ürünler içermeyen meyve ve sebzeleri vurgular. Bir vegan çiğ gıda diyeti, ara sıra kuruyemişler, tohumlar, yağlar, filizlenmiş tahıllar ve tohumlar eklenerek daha alkali bir diyet olacak şekilde değiştirilebilir.

alkali diyet
alkali diyet

Alkali diyet, çok miktarda meyve ve sebze tüketmeyi ve işlenmiş gıda veya buğday ürünleri tüketmemeyi gerektiren birçok düşük karbonhidratlı diyetten biridir. Meyvede yüksek bir diyet, alkali bir gıda olarak kabul edilir. Alkali diyetler ayrıca asit-alkali dengesi diyeti, pH dengeli protein diyeti, meyvecilik, çiğ gıdacılık, yaşam gücü yeme (yaşam gücü yeme olarak da adlandırılır), Asit-alkalin dengesi doğal beslenme programı (ALNEP) olarak da bilinir.

Young, alkali oluşturan gıdaların asitliğe neden olabileceğini iddia ediyor. Meyve ve sebzelere dayalı bir diyet izlemenin normal beslenme alışkanlıkları, onun tarafından yüksek alkalili bir diyet olarak değil, bazı asidik elementlerle dengeli bir diyet olarak kabul edilir. İddiası, gıdalarımızın çoğunun yeşillikler, baklagiller, tahıllar ve kuruyemişler gibi alkali gıdalarla yüklü olduğu; bu nedenle vücudumuzdaki pH’ı dengelemek için muz, avokado, çay, çikolata ve soğan gibi bazı asitlendirici gıdalara ihtiyacımız var.

Young, bu dengesizliğin bize enerji sağlayan bedenlerimizin normal kimyasını bozduğunu öne sürüyor. Bir kişinin kan pH seviyesi çok alkali (7.0’dan yüksek) ise, vücut, böbrek taşlarına, artrite ve gut hastalığına yol açabilen amonyak ve ürik asit seviyelerinde artışa neden olan büyük miktarlarda asit oluşturan gıdaları tüketmeye duyarlı olabilir. Çok asidik (7.0’dan düşük) bir diyet de aynı semptomlara neden olabilir.

Young, yediğimiz gıdaların çoğunun pH seviyelerine bağlı olarak alkali oluşturan veya asit oluşturan olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle, yüksek meyve içeriğine sahip gıdaları içeren diyetler, yeşillikler ve baklagiller gibi daha yüksek konsantrasyonda asidik alkali gıdalara sahip olduklarından, düşük protein veya karbonhidrat bakımından zengin diyetlerden daha alkali gıda açısından zengin diyetler olarak kabul edilebilir. Young, kahve ve alkol gibi bazı yiyeceklerin oldukça asidik olduğunu ve vücudumuzun alkali dengesine zarar verebileceğini iddia ediyor. Diğer yiyeceklerin pH seviyelerimiz üzerinde nötr bir etkisi olabilir.

“pH Mucizesi” kitap serisinde Young, pH’ın tarihini ve insan vücudundaki önemini, hücreler içinde sürekli olarak bir pH oluşturan Proton pompalarını keşfeden Albert Szent-Gyorgyi’ye (1937’de Nobel Ödülü sahibi Macar fizyolog) atıfta bulunarak açıklıyor.

Hidrojen iyonlarının sitoplazmaya akışı. Bu moleküller, bu hücrelerin içinde güce neden olur. Bu daha sonra daha sağlıklı hücre aktivitesine ve optimum sağlık için gerekli olan daha güçlü bir bağışıklık sistemine yol açar. Asidik bir vücut hayatta kalmak için ideal değildi ve daha yüksek bir pH seviyesi, atalarımızı vücutta daha fazla alkalilik yaratan belirli yiyecekleri yemeye yöneltti.

Robert O. Young, gıdalarımızın çoğunun yeşillikler, baklagiller, tahıllar ve kuruyemişler gibi alkali gıdalarla yüklü olduğunu iddia ediyor; bu nedenle vücudumuzdaki pH’ı dengelemek için muz, avokado, çay, çikolata ve soğan gibi bazı asitlendirici gıdalara ihtiyacımız var.

alkali diyet
alkali diyet

İçindekiler:

Alkali Diyetin Prensipleri Nelerdir?

Bazı diyetisyenler Dr. Young ile aynı fikirde değiller ve meyve ve sebzelere dayalı pH seviyelerini dengeleme iddialarını desteklemek için önemli bilimsel çalışmaların yapılmadığını düşünüyorlar. Asit-alkali dengesi diyeti, alkali diyetine benzer, ancak meyve yerine çiğ sebze ve meyvelerin atıştırmalık olarak kullanılmasından farklıdır.

Dr. Robert O. Young, bağışıklık sistemi zayıf olan veya gut, yüksek tansiyon, böbrek taşı veya artrit öyküsü olan kişiler için bu tür bir diyet önermez. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, çevrimiçi veya başka bir yerde bulduğunuz herhangi bir yeni diyet veya egzersiz programını benimsemeden önce doktorunuza danışmanızı önerir.

Asit-alkali diyeti, işlenmiş karbonhidratlar gibi asidik gıdaları azaltırken daha fazla sebze ve meyve ekleyerek vücudu alkalize etmeye odaklanır. Bazı insanlar, sağlıklı bir pH seviyesini korumanın bir yolu olarak yüksek proteinli diyetler kullanır.

alkali diyet
alkali diyet

Young’ın diyeti alkaliliği vurgular ve vücudunuzdaki asitliği dengelemek için daha fazla yeşillik, baklagiller, tahıllar ve fındık yemenizi önerir. Yüksek proteinli diyetlerin pH üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Gut, yüksek tansiyon ve asit vücut pH’ı ile ilişkili diğer rahatsızlıklardan muzdarip kişiler için yüksek proteinli diyetler önerilmeyebilir.

Vegan veya vejeteryan olmanın sağlığa faydaları konusunda çok fazla tartışma var. Bazı ünlüler etten tamamen uzak durarak tamamen vejetaryen oluyorlar. Diğerleri balık veya tavuk gibi bazı etleri karıştırır. Vegan beslenmenin sağlığa birçok faydası vardır. Avantajlardan bazıları şunlardır:

Pek çok destekçi, bitki bazlı bir diyetin tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve çeşitli farklı kanser türlerini önleyebileceğine inanıyor. 21. yüzyılda ve sonrasında, birçok insan günlük diyetlerinde daha fazla bitki yemeyi tercih ediyor, özellikle de düzenli diyetlerinde yeterince lif tüketmeyen insanlar, çünkü lif uygun sindirim sağlığına sahip olmak için gerekli.

Alkali Diyet ile ilgili videolar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir