Alışveriş Bağımlılığı Nedir, Tehlikeleri Nelerdir?

Alışveriş bağımlılığı, durma yeteneğine sahip olmadan aşırı, zorlayıcı bir şekilde alışveriş yapma veya bir şeyler satın alma ihtiyacıdır. Bu durumdan muzdarip olan birçok kişi parası olmamasına rağmen alışveriş yapmaya devam edecektir. Kişinin eylemlerini, düşüncelerini ve duygularını kontrol edememesi durumunda ortaya çıkan bir bağımlılık şeklidir.

Aynı zamanda insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayan bir bağımlılık şeklidir. Ödeyecek paraları olmasa bile alışveriş yapmak iyi hissettirdiği için alışveriş yapacaklardır.

Alışveriş çok heyecan verici olabilir, insanların zevkten sersemlemesine neden olabilir. Aynı zamanda insanların özgüvenleri hakkında harika hissetmelerini sağlayabilir.

Alışveriş bağımlısı olunduğunda, daha fazla alışveriş için daha fazla para kazanmak için öğün atlamalarına ve çok az uyumalarına neden olur. Ne yazık ki bu, kişinin daha fazla giysi veya aksesuar alacak parası olsun diye anoreksiya veya bulimia gibi bir yeme bozukluğuna yol açabilir. Alışveriş bağımlısı olan kişiler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok semptomdan muzdariptir:

  • Panik ataklar
  • Büyük miktarlarda para harcadıktan sonra bile suçluluk ve utancı ezmek
  • Kağıt, dergi ve diğer gazeteler gibi şeyleri veya diğer önemsiz şeyleri biriktirme veya toplama saplantısı.
  • Alışveriş yapmak için sık sık başını belaya sokmak veya riskli seçimler yapmak.
  • Alışverişten sonra depresyon hissi.

Toplum üzerindeki etkileri de yıkıcıdır. Artan maliyet veya giyim gibi zorunlu olmayan öğelere para harcama isteği, maaş çekinden maaş çekine kadar yaşayan ailelerde birçok soruna neden olabilir. Bazı aileler, yiyecek bütçelerini kendileri ve çocukları için giysi alımlarını finanse etmek için kullanır. Ayrıca, alışveriş bağımlıları çok sık evden çıktıkları için işlerini kaybedebilir veya işlerini sürdürmekte zorlanabilirler.

Alışveriş bağımlılığı
Alışveriş bağımlılığı

Alışveriş bağımlılarının işlerini kaybetmeleri hem kendileri hem de aileleri için daha fazla maddi sıkıntıya neden oluyor.

Borçları ne kadar büyük olursa olsun, ne kadar borcu olursa olsun alışveriş yapmaya devam ederler.

Alışveriş bağımlılığından mustarip pek çok kişi parasını şekerleme ve dergi gibi ihtiyaç duyulmayan şeylere harcar. İşe yaramayan ama o an için tatmin edici olan bir eşyanın küçük bir kısmını satın aldıklarında kısacık bir heyecan yaşarlar.

Daha sonra, bu eşyalar hurdaya dönüşür ve arada bir bakabilecekleri bir nesne olmaktan başka bir amaca hizmet etmedikleri için evleri ve garajları karıştırır. Alışveriş bağımlılığının hem onu yaşayan insanlar hem de çevrelerindeki insanlar için nasıl bir sorun olduğunu görmek kolaydır. Düşük benlik saygısı, kaygı, depresyon ve finansal sorunlardan muzdariptirler. Alışveriş, para söz konusu olduğunda birçok aile sorununa da neden olabilir.

Bu duruma sahip birçok insan, para harcamanın heyecanını ve bir sonraki alışverişlerini yaptıklarında yaşadıkları adrenalin patlamasını sevdikleri için duramayacaklar.

Alışveriş Bağımlılığı Neden Olur?

Alışveriş bağımlılığı birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlerden biri, depresyon veya bipolar bozukluk gibi akıl hastalığı olabilir. Diğer zamanlarda, alışveriş bağımlılığı boşanma, sevilen birinin ölümü veya iş kaybı gibi bazı önemli yaşam olaylarından sonra tetiklenebilir. İnsanlar hayatlarında bu tür zor olaylarla karşılaştıklarında, yaslarıyla başa çıkmanın bir yolu olarak alışverişe ve maddi nesneler satın almaya yönelebilirler.

Aşırı alışveriş yapan bazı kişiler koleksiyoner olduklarını iddia edeceklerdir.

Koleksiyoncuların boş rafları veya eşyaların sergilenebileceği kasaları olamayacağını iddia ettikleri için pek çok ürünü satın alırlar.

Alışveriş bağımlılığı
Alışveriş bağımlılığı

Ancak koleksiyoncu olduğu iddia edilen bazı kişilerin kontrolden çıkmış koleksiyonları vardır. Düzgün bir şekilde sergilemek veya saklamak için zaman ayırmadan daha fazla ürün satın almaya devam ediyorlar.

Bir kişinin alışveriş bağımlılığı depresyondan kaynaklanıyorsa, asıl suçlu depresyon değil, alışveriştir. Bir insanın kendini daha iyi hissetmesi için onu mutlu eden şeylere sahip olması önemlidir. İnsanların bu şeyleri elde edip mutlu olabilmesinin birçok yolu vardır; ancak alışveriş, bu durumdan muzdarip bireylerin kendilerini daha iyi hissetmelerinin birçok yolundan yalnızca biri olarak hizmet eder.

Alışveriş Bağımlılığının Zararları Nelerdir?

Alışveriş bağımlılığı, diğer bağımlılık benzeri davranış biçimleriyle bağlantılı olduğu birçok kez gösterilmiştir. Her türlü bağımlılık davranışında olduğu gibi alışveriş bağımlılığı da hemen durdurulmazsa ciddi sonuçlar doğurabilir.

Alışveriş Süreçleri Nelerdir?

Alışveriş süreci, aşağıdakiler gibi çok çeşitli faaliyetleri içerebilir:

1) Evden çıkma iradesini toplamak

2) Hiçbir zaman “alınacaklar” listesinde olmayan ürünler için alışveriş yapın

3) Mali olarak mümkün olandan daha fazla para harcamak ve sonra o ürünü satın almanın onları daha mutlu edeceğini söyleyerek veya başka bir sebep gösterebilecekleri şekilde gerekçelendirmek

4) Bütçeleri herhangi bir satın alma işleminde birkaç denemeden fazlasına izin vermediği için ürünleri mağazalara defalarca iade etmek

5) Bir ürün için birden fazla mağazaya göz atıp biraz daha ucuza farklı bir ürün bulma umuduyla bir sonraki mağazaya gitmek için saatler harcamak

6) Satış personeli veya çalışanlarla istedikleri ürün hakkında konuşmak, hatta onlara kendi paralarını vermek

7) Bir ürünü “denemek” ve orijinal satın aldıklarından daha iyi olup olmadığını görmek için daha sonraki bir tarihte mağazaya iade etmek

8) Ürünleri tam olarak doğru olmadıkları için iade etmek, ancak değerli bir alışveriş sosyal etkinliği haline gelen bu etkinliği kaybetmek anlamına geleceği için geri almayı göze alamazlar. Alışveriş yapma isteğini kaybetmek

Alışveriş bağımlılığı
Alışveriş bağımlılığı

Bazı insanlar bu semptomu “alışverişten çekilme” veya “kuru alışveriş” olarak adlandırır. Bunun nedeni, bazı insanların bir mağazadan satın almamak için çok fakir oldukları gerçeğinden başka bir neden bulmalarının zor olmasıdır. Bu davranışın sorunu, alışveriş bağımlısı olanların zaten kendilerini alışverişlerinde kaybetmiş olmalarıdır. Bir şey satın alıyorlar, geri veriyorlar ve tüm bu deneyimden dolayı depresyona giriyorlar.

Alışveriş bağımlılığı ile ilgili videolar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu