takipçi satın al

Alerjiden Korunmanın Yolları: 10 Püf Noktası

Bağışıklık sisteminiz, çevrenizdeki herkesi rahatsız etmeyen havadaki bir maddeye aşırı tepki verdiğinde, alerjiniz olur. Polen, toz akarları, evcil hayvan tüyü, küf sporları ve böcek sokmaları mevsimsel alerjilerin en büyük suçlularıdır.

Alerjiden Korunmanın Yolları: 10 Püf Noktası

Artan polen sayıları ve dünya genelinde daha yüksek sıcaklıklar, daha uzun ve daha şiddetli alerji mevsimlerine katkıda bulunuyor. Bu, daha önce hiç sorun yaşamamış birçok insanın ilk kez mevsimsel alerji semptomları yaşadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, bu semptomlar soğuk algınlığına çok benzediğinden, çoğu kişi alerjisi olduğunu var saymıyor. Bu size tanıdık geliyorsa, alerji ve soğuk algınlığı arasındaki farkı anlamanın en iyi yolu ateşinizin olup olmadığıdır. 7 gün veya daha uzun süredir ateşiniz olmadan kendinizi iyi hissetmiyorsanız, muhtemelen mevsimsel alerjileriniz var demektir.

alerji 5

Alerji semptomları için tıbbi tedavi aradığınızda, doktorunuz daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için tipik olarak ilaçlar veya enjeksiyonlar yazacaktır. Ancak iyi haber şu ki, mevsimsel alerjileri ilaçsız hafifletmek için evde yapabileceğiniz pek çok şey var.

Alerjileri ilaçsız kontrol etmenin en iyi yolu, onlardan tamamen kaçınmaktır, ancak bu her zaman mümkün veya gerçekçi değildir. Polen gibi bazı alerjenler küçüktür, yani uzun mesafeler kat edebilirler ve çok fazla zemin, yüzey, cilt ve saçı kaplayabilirler. Bu nedenle, ilaç gerektiren ciddi alerji semptomlarınız yoksa, semptomlarınızı hafifletmenin ve sevdiğiniz şeyleri yapmaya geri dönmenin birçok yolu vardır. İşte;

Alerjiden Korunmanın 10 Püf Noktası

Tuzlu Su ile Burun Dezenfektesi

Tuzlu su ile burun dezenfektesi, burnunuzdaki balgamı temizler ve alerji semptomlarını hafifletebilir. Sadece burun akıntısını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda soluduğunuz bakteri veya alerjileri de temizleyebilir.

HEPA Filtreleri

alerji 9

Yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtresi, havayı polen, evcil hayvan tüyü, toz akarları ve tütün dumanı gibi zararlı parçacıkları yakalayan ince bir ağdan zorlayarak çalışan mekanik bir filtredir. En iyi sonuçlar için HEPA filtrelerini aylık olarak değiştirin.

Probiyotikleri Deneyin

Probiyotikler alerji mevsiminde alındığında alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı faydalı bakteri türlerinin (örneğin Bifidobacterium longum) t-hücrelerini düzenlediği gösterilmiştir (bağışıklık sisteminiz için askerler olarak düşünün), bu da yaygın alerjenlere karşı daha güçlü bir bağışıklık tepkisi üretmeye yardımcı olabilir.

C Vitamini Takviyesi Alın

C vitamini, vücudunuzda bir alerjene tepki olarak ürettiği histamin miktarını azaltarak doğal bir antihistaminik görevi görür. Ayrıca tıkanıklık, burun akıntısı, hapşırma ve gözlerde sulanma gibi hafif semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir. Önerilen doz ise günde 2.000 miligramdır.

Esintilerden uzak durun

Özellikle polen sayısı yüksek olduğunda, pencereleri ve kapıları kapalı tutun ve gerekirse klimayı açın. Bu, tahriş edici maddelere maruz kalmanızı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Yıkanmak

Açık hava aktivitelerinden eve döndüğünüzde, evinize girmeden önce dış katmanlarınızı ve ayakkabılarınızı çıkarın. İçeri girdikten sonra, mümkün olduğunca fazla polen çıkarmak için cildinizi ve saçınızı yıkayın ve çamaşırlarınızı çamaşır makinesine koyun. Bu aşırı görünebilir, ancak bir alışkanlık haline getirirseniz alerji mevsimini daha az ağırlaştırıcı semptomlar ile geçmenize yardımcı olabilir.

Maske Takın

alerji 6

Maske takmak pek çok insan için olağan hale geldi ve bunun iyi bir nedeni var. Başkalarını soğuk algınlığı veya grip belirtilerinizden korumaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda polen ve diğer alerjenlerden korunmanıza da yardımcı olabilir. Aslında, bir N95 solunum maskesi (çoğu eczanede, tıbbi malzeme mağazalarında ve ev geliştirme perakendecilerinde bulunur) mevsimsel alerjilere neden olan küçük parçacıkların yüzde 95’ini engeller.

Sağlıklı Yiyin

alerji 8

Antioksidanları ve C vitamini düzeylerini artırmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olmak için her öğüne biraz taze meyve ve sebze ekleyin. Bunların her ikisi de biraz alerji rahatlaması sağlayacaktır.

Susuz Kalmayın

Su, şekersiz meyve suyu ve diğer alkolsüz içecekler, burun pasajlarınızdaki balgamı inceltebilir ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. Sıcak çaylar, et suyu ve çorba da biraz faydalı buhar sağlar.

Buhar Soluyun

alerji 7

Başınızı ılık bir kasenin veya su ile dolu bir lavabonun üzerinde tutun ve buharı hapsetmek için başınızın üzerine bir havlu koyun. Bu, inatçı, tıkalı bir burnu rahatlatmanın ve daha kolay nefes almanıza yardımcı olmanın kolay ve etkili bir yoludur. Ayrıca duşta oyalanabilir ve birkaç derin nefes alabilirsiniz.

Soğuk algınlığına benzer herhangi bir semptomunuz varsa ve ancak bir haftadan uzun süredir kötü durumdaysanız, mevsimsel alerjiniz olabilir. Daha da kötüleşmeniz durumunda doktora başvurmayı unutmayın.

Alerjiden Korunmanın Yolları ile İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir