blank
blank

Albert Einstein Kimdir?

Abone olblank

Fiziğin Babası

blank

Albert Einstein Kimdir?

Tam adı: Albert Einstein  | Almanca telaffuz: [ˈalbɛɐ̯t ˈaɪnʃtaɪn],
Doğum tarihi: 14 Mart 1879
Doğum yeri: Ulm, Almanya
Ölüm tarihi: 18 Nisan 1955
Ölüm Yeri: Princeton Medical Center at Plainsboro, New Jersey, ABD
Boyu: 1,75 m
Ailesi: Pauline Koch,Hermann Einstein
Eşi: ‎Mileva Marić‎ (1903–1919)-  ‎Elsa Einstein (1919–1936)
Çocuk (ları): Eduard Einstein, Hans Albert Einstein, Lieserl Einstein
Mesleği: Teorik fizikçi | Dalı: Fizik‎, ‎felsefe
Aktif Yılları: 1921 ile 1955 yılları arası. Ancak yaptıklarıyla yaşayanlardan ve halen geleceği ışık tutuyor.
Aldığı Ödüller: 1921 Nobel Fizik Ödülü; Copley Madalyası; Max Planck Madalyası
Başlıklar

Hakkında

Albert Einstein Kimdir?

Albert Einstein, 14 Mart 879 yılında, Güney Almanya’nın Ulm şehrinde, Musevi kökenli bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiş olan Yahudi asıllı Alman fizikçidir. Bilim dünyasında, ‘Fiziğin Babası’ olarak bilinmektedir. Babası elektrokimya fabrikası sahibiydi, annesi ise müzik ile ilgilenmekteydi. Musevi kökenli olan bu aile, dinsel bağnazlıktan uzak, sosyal hayatı kuvvetli, açık görüşlü ve kültürel etkinlikler içerisinde bulunan bir aile olarak tanınmaktaydı. Albert Einstein, bu ailede gelişimi kaygı uyandıran bir çocuk olarak hayata ilk adımlarını atmıştır çünkü konuşma kabiliyetinin zayıf olması dikkatleri çekmekteydi.

İLGİLİ BİLGİ:   Mert Kılıç

Albert Einstein’ın Çocukluğu

Albert Einstein’ın hayatının ilk yıllarında, içine kapanık bir çocuk olduğu ve geç konuştuğu bilinmektedir. Çünkü Einstein, yaşıtlarının arasına katılıp onlarla vakit geçirmekten ve oyun oynamaktan hoşlanmaz, okulu ise oldukça sıkıcı bulur; ezbere dayalı olan eğitimden keyif almazdı. Bu sebeple eğitim hayatındaki sosyal yaşantısı oldukça başarısızdı.

Albert Einstein’ın Eğitim Hayatı

Albert Einstein, eğitim hayatına 1884 yılında özel dersler ve keman dersi alarak başladı ve 1885 yılında, Yahudi asıllı olmasına rağmen Munich’te bulunan Katolik Okulu’nda eğitim almaya başladı. Einstein, eğitim hayatının ilk yıllarından beri, sıkı disiplinden ve ezbere dayalı olan eğitim sisteminden hoşlanmaz fakat buna rağmen derslerinden yüksek puan alırdı. Einstein, derslerinde başarısı nedeni ile birinci sınıfı atlamış ve daha sonraki dönemlerde sınıf birincisi olarak mezun olmuştur. Einstein 1888 yılında Luitpold Gymnasium’da eğitimine devam etmiştir.

Eğitim hayatının sıkıcılığından rahatsız olan Einstein, 1894 yılında ailesinin iflas etmesi nedeni ile ailesi ile birlikte İtalya’ya yerleşmiş ve burada bulunan Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü’ne yani bugünkü adı ile ETH Zürich’e gitmek için başvuruda bulunmuştur fakat enstitüye giriş sınavında başarısız olduğu için İsviçre’de buluna Aarau’da eğitimine devam etmiştir.

İLGİLİ BİLGİ:   Enis Arıkan

Babasının isteği üzerine elektrik mühendisi olamayacağını anlayan Einstein, iki yıl sonra Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü’ne fizik ve matematik öğretmeni olmak amacı ile gitmiştir. Einstein burada, ‘Elektromanyetik Teorisi’ üzerine çalışmıştır. Daha sonra Einstein, 1905 yılında Zürich Üniversitesi’nde doktora yapmış ve doktor unvanını almıştır.

Albert Einstein 1933 yılında, siyasi sebeplerden dolayı Almanya’da çalışmadığı için kırk bilim adamı ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk’e mektup yazmış ve bu mektupta Türkiye’de çalışmalarını yürütmek istediğini belirtmiştir. Mustafa Kemal Atatürk bu mektuba olumlu cevap vermiştir ve Einstein İstanbul Üniversitesi’nde çalışmıştır. Daha sonra Dr. Chaim Weizmann ile birlikte Jerusalem Musevi Üniversitesi’ni kurmuştur.

Albert Einstein’ın Bilim Dünyasına Katkıları

Albert Einstein, bilim dünyası için çok büyük öneme sahiptir ve bilim dünyasında ‘Fiziğin babası’ olarak adlandırılmaktadır. Einstein, 1921 yılında, Teorik Fizik’e sağladığı katkılardan dolayı Nobel Ödülü’nü almıştır. Einstein’ın bilim dünyasına kattıkları ise kısaca şunlardır:

  • Einstein Buzdolabı
  • Atom Bombası
  • Özel Görelilik Kuramı
  • Genel Görelilik Kuramı
  • Fotoelektrik Etkisi
İLGİLİ BİLGİ:   Engin Öztürk

Einstein Buzdolabı

Einstein, Leo Szilard’ın da yardımı ile birlikte Einstein Buzdolabı’nı icat etmiş ve 11 Kasım 1930 yılında patentini almıştır. Bu çalışmanın amacı; ev soğutma sistemini iyileştirmektir. Bu çalışmayı önemli kılan durum ise; bu icatta herhangi bir hareketli parçanın olmamasıdır.

Atom Bombası

Einstein, atom bombasının icadında direkt olarak etkili değildir fakat Einstein’ın e = mc² denklemi, bu bombanın gelişiminde etkili olmuştur.

Özel Görelilik Kuramı

Einstein bu teoriyi 1905 yılında bir makale ile ortaya atmıştır. Bu kurama göre; düzgün hareketler her zaman görecelidir ve dinlenme hali tanımlanamaz çünkü dinlenme hali mutlak değildir. Ayrıca bu kurama göre; zaman, mekân ve hareket birbirlerinden bağımsız değil; hepsi birbirine bağlı olan izafi olaylardır.

Fotoelekrik Etkisi

Einstein, ışığın parçacıklardan oluştuğunu ve hafif parçacıkların bir enerji içerdiğini belirtmektedir. Bu enerjiler (fotonlar), radyasyon frekansı ile doğru orantılıdır.

Kaynak: https://www.ansiklopedikbilgiler.com/albert-einstein-kimdir/

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=NIVSTTbmVk0

Fotoğrafları

blank
Kaynak
Googleyoutube
avatar
  Subscribe  
Bildir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı