Akne Lekeleri Nasıl Geçer?

instagram takipçi hilesi

akne izi 3

Akne lekeleri, özellikle ergenlik dönemlerinde sıkça görülen sivilcelere verilen isimdir. Bu sivilceler, doğru bir bakım uygulanması halinde zamanla küçülür ve yok olurlar. Ancak yanlış bilinen uygulamalarda ve sivilcelerin sıkılması durumunda ciltte laka kalmasına neden olabilir.

Akne lekeleri, ciltteki estetik görüntüyü bozan yapılardır. Ancak çeşitli maske yöntemleri ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

akne izi 6

Öncelikle bilinmesi gerekir ki, sivilcelerle oynanamamak oldukça önemli bir konudur. Sivilcelerle oynanması halinde hem mikrobun dağılması söz konusu olur hem de o bölgede tan toplandığı için bir süre iz kalabilir. Bu tip durumların yaşanmaması için en doğrusu sivilcelerle oynamamak gerektiğidir.

Akneleri yok etmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır; kimyasal peeling tedavisi, lazer tedavisi ilaç tedavisi.

Akne lekeleri, kendi içerisinde çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Kahverengi ve kırmızı renkli akne izlerinin ciltten tamamen silinmesi için çeşitli yöntemler uygulanabilmektedir.

akne izi 2

Akne Lekeleri İçin Kimyasal Peeling Tedavisi

Akne lekesinden kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biri olan kimyasal peeling uygulaması birtakım bakım gerekliliklerini de beraberinde getirir. Kimyasal peeling uygulamasından sonra kişinin bu süreçte güneş ışınlarından korunması gerekir. Kimyasal peeling uygulandığı dönemde cildin sürekli nemlendirilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Cildin kuru kalması engellenmelidir.

Kimyasal peeling tedavisi, birkaç seansta sonuca ulaşmayı sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak kimyasal peeling uygulamasını tercih etmeden önce diğer doğal yöntemlere başvurulması tavsiye edilmektedir.

Akne lekelerini gidermek için çeşitli kür, krem, maske gibi yöntemlere de başvurulabilir. Bu yöntemler her ne kadar daha uzun zamanda sonuç veriyor olsa da daha doğal yöntemlerdir. Ayrıca ileride akne oluşumunu da engelleyici etkileri bulunmaktadır.

akne izi 4

Lazer Tedavisi

Akne lekesini gidermekte etkili olan bir diğer yöntem ise lazer tedavisidir. Bu yöntem oldukça hızlı sonuç almayı sağlar. Cilde uygulanan lazer ışınları epidermis tabakasının altına kadar ulaşır. Böylece akne lekeleri çok daha kısa sürede ortadan kalkar. Kısa sürede sonuç veren lazer tedavisi, diğer yöntemlere göre daha maliyetli olabilmektedir.

akne izi 5

İçin İlaç Tedavisi

Akne lekeleri için ilaç tedavisinin uygulanması sivilce oluşumunu engellemek amacıyla da tercih edilmektedir. Akne lekeleri için tercih edilen ilaç tedavisinde daha çok haricen uygulamalı ilaçlar tercih edilmektedir. Özel yapılı kremler bu ilaçlara örnek olarak verilebilir. Bu kremlerin akne tedavisine cevap vermesi için 10 – 12 ay kadar beklemek gerekmektedir.

İlaç tedavisi diğer yöntemlere nazaran daha uzun zaman almaktadır. Bu nedenle çoğu kişi tarafından tercih edilmese de bu yöntemin de avantajları vardır. Diğer yöntemlere göre maliyetinin daha düşük olması ve uzun sürede ama kalıcı çözümler sunması tedaviyi tercih sebebi haline getirmektedir.

Akne lekeleri için ilaç tedavisi uygulamalarında muhakkak güneş kremi kullanılması gerekir. Bu güneş kreminin her 3 – 4 saatte bir tazelenmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Aksi takdirde ciltte ciddi sorunlar meydana gelebilir.

akne izi 1

Akne Lekeleri İçin Elma Sirkesi Maskesi

Malzemeler: 1 yemek kaşığı elma sirkesi. 1 yemek kaşığı su, bir parça pamuk

Hazırlanışı: Elma sirkesi, suyla karıştırılarak homojen bir karışım elde edilir. Daha sonra akşamları temiz cilde bir pamuk yardımıyla uygulanır. Yarım saat bekledikten sonra cilt ılık suyla yıkanır ve nemlendirici sürülür.

Akne Lekeleri Nasıl Geçer? ile ilgili videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu