instagram takipçi satın al
Sağlık

Aidiyet Duygusu, Sahiplenme

Aidiyet duygusu kişinin emeklerinde, karşılıklı insan ilişkilerinde, işinde ve paylaşımlarında göstermiş olduğu duygudur. Bu duygu sonradan kazanılabileceği gibi aynı zamanda kolay bir şekilde de kaybedilebilir. Fazlası kişide bir takım psikolojik sorunlara neden olacağından dolayı dozunda yaşamak oldukça önemlidir.

Aidiyet Duygusu, Sahiplenme

Bu sebeple aidiyet duygusu yüksek olan kişilerde bir takım farklılıklar gözlenebilir. Aidiyet duygusunun neye karşı uygulandığı da çok önemlidir. İşine ve bulunduğu departmana karşı aidiyet duygusu içinde olma başarıyı ve gelişimi getirmektedir. Fakat bir insana karşı çok fazla aidiyet duygusu benimsemek ve onu sahiplenmek sorunlara neden olacaktır.

Aidiyet duygusu normal düzeyde olan kişiler yapmış oldukları işlerde başarı elde ederler. Çoğu kişiden daha yüksek performans ve statü elde edebilirler. Bu duygunun fazla olduğu kişilerde ortak görülen kişilik özellikleri ise liderlik ve amatör bir ruh olmaktadır. Bu kişiler bencil kişiler olmaz tam aksine yalnızca kendilerine kazanç sağlamak yerine sahiplendikleri alandaki kişilere de kazanç sağlarlar.

Aidiyet duygusuna sahip olan kişiler, sahiplendikleri şeyi sahiplendiklerinin bilinmesini ve bu bağlamda da desteklenmek isterler. Engellemeler ile karşılamaz ve beklenti içerisine girebilirler. Kişi isteklerine ve yapmış olduğu işlere engel olmasını istemez. Önünün açılmasını ve daha çok başarılı olmak ister.

Aidiyet Duygusu Nasıl Gelişir?

Aidiyet duygusunun gelişmesi için zaman gereklidir. Bu duygu çocukluktan itibaren kazanılan bir duygudur. Bazen kişilik özelliğine bağlı olarak da kişilerde aidiyet duygusu gelişmiş olabilir. Anne ve babaların bu noktada çocuklarına aidiyet duygusunu kazandırmaları gerekir. Fakat belirtmek gerekir ki fazla aidiyet duygusu kişiye zarar verecektir. Bu noktada dozu ayarlamak oldukça önemlidir.

Aidiyet duygusunu gelişmesi için bir takım deneyim, paylaşım ve emeğe ihtiyaç vardır. Bu noktada kişide bu duyguyu güçlendiren etmenler oluşur, davranışları da desteklenirse bu duygu beslenerek büyüyebilir.

Aidiyet Duygusu

Aidiyet Duygusu, Sahiplenme

Aidiyet duygusu birbirinden farklı alanlarda gelişme gösterebilir. Kişiler en fazla emek ve paylaşım gösterdikleri alanlarda daha fazla aidiyet duygusuna sahip olurlar. Bu bir kişiye duyulan aidiyet duygusu olabileceği gibi aynı zamanda bir nesneye karşı da olabilir. Kişi aidiyet duygusu ile birlikte büyük başarılar elde edebilir. Fakat dozajını ayarlamak kaydı ile bu mümkündür.

Aksi durumda kişi kendisini sonu olmayan bir girdap içerisinde bulabilir. Özellikle de bir insanı benimsemek ile sahiplenmeyi birbirine karıştıran ve içerisinde çok fazla aidiyet duygusu bulunduran insanlar, zaman içerisinde karşısındaki kişiyi de rahatsız etmeye ve bunaltmaya başlayacaktır. Bu nedenle bu duygunun dozunu ayarlamak yine kişiye kalır.

Kişi bu anlamda önünü alamadığı bir aidiyet duygusu içerisinde kendini bulunur ve karşısındakini rahatsız etmeye başlarsa, bu alanda destek verilen psikolojik yöntemleri ve terapileri tercih ederek normal sahiplenme düzeyine gelebilir. Özelikle bu sorun ile ilgili çalışmalar ve yöntemler psikologlar tarafından geliştirilmiştir.

Aidiyet duygusu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için https://madalyonklinik.com/blog/aidiyet-duygusu-sahiplenme adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı