Anne ve Çocuk Gelişimi

Neden Ahşap Oyuncaklar Tercih Etmelisiniz?

Çocuğunuz için alacağınız ahşap oyuncakların, herhangi bir yapay katkı maddesi içermediğini ve doğayla uyum içerisinde olduğunu düşündüğünüzde, içiniz elbette rahat edecektir. Özellikle gelişme çağında olan çocukların, dişleri yavaş yavaş çıktığından çok fazla kaşınır. Bu sebeple küçük çocuklar, oyuncakları sık sık ağızlarına götürürler. Böyle bir durumda oyuncakta zehirli boya ya da yapay katkı maddeleri olması, çocuğunuzu tehlikeye düşürecektir.

 Neden Ahşap Oyuncaklar Tercih Etmelisiniz?

Tamamen doğal

Ahşap oyuncakların doğal malzemeden yapılması sebebiyle oyuncaklar, çocuk sağlığı için hiçbir tehlike arz etmemektedir. Ahşap oyuncakların yapısında, sağlığa zararlı olan hiçbir boya ya da katkı maddesi kullanılmamaktadır.

Bakteri üremesi neredeyse imkansız

Ahşap oyuncaklar, hiç cila atmadan kullanılabilir olması sebebiyle bu oyuncaklarda bakteri üremesi neredeyse imkansızdır. Bu sayede oyuncağı sık sık yıkamanıza gerek kalmaz. Aynı zamanda oyuncakların günümüzde çamaşır makinelerinde yıkandığını da düşündüğümüzde, deterjan gibi kimyasal maddelerle hem oyuncağa hem de daha sonra çocuğunuza zarar vermemiş olursunuz.

Ahşap, rahatlatır

Ahşap ile oynamak ya da ahşaba dokunmak, vücuttaki elektriği toprağa basmak gibi alacağından, insanı rahatlatmaktadır.

Sonsuz ürün seçeneği

Ahşap oyuncak dediğimizde aklımıza sayısız oyuncak gelebilir. Çünkü ahşap oyuncakların fabrikada üretilmesi zorunlu değildir. Herhangi bir kişi, bir yakını için ahşap oyuncak yapabilir ve kendi isteğine göre tasarlayabilir.

Nesilden nesle geçerler

Ahşap oyuncakların her biri nesilden nesle aktarılabilir. Dedelerden torunlara aktarılan bu oyuncakların, eskidiği kadar değerli olduğunu da biliyoruz.

Geri dönüşüme uyumlu

Ahşap oyuncaklar, marangozların artıklarından bile yapılabilirler. Bu sebeple bir ahşap oyuncak için ağaç kesmeye gerek yoktur. Bu sayede doğaya zarar vermeyerek otomatik olarak geri dönüşüme katkıda bulunmuş olur.

Doğaya değer verdirtir

Ahşap oyuncakların sıcaklığı ve dokusu, insan eli ile birleştiğinde, insana doğayı hissettirir. Her maddenin bir kaynağı olduğunu aktaran bu oyuncaklar, çocuklar için hem eğlenceli hem de eğitici bir araç olabilir.

Adeta bir sanat eseri!

Ahşap oyuncakları hem evinizde hem de işyerinizde süs olarak da kullanabilirsiniz. Göze hitap eden yapısı ile ahşap oyuncaklar, resmen bir sanat eseri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dayanıklı

Ahşap oyuncaklar, diğer oyuncaklardan çok daha dayanıklıdır. Bir ahşap oyuncak kırıldığında yapıştırması hatta renginin değiştirilmesi bile çok kolaydır.

Hem çocuklara hem yetişkinlere

Ahşap oyun araçları birçok yaşta insana hitap edebilmektedir. Üç yaşındaki bir çocuk ile yetişkin bir insan, bu oyuncaklardan aynı zevki alabilir hatta aynı tepkiyi de gösterebilir.

Teknolojiye gerek yok

Teknoloji, hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Fakat ahşap oyuncakların üretimi için teknolojiye gerek yok. Zaten ahşap oyuncakların el yapımı olanları, en değerlileridir. Doğaya zarar vererek değil, doğayı güzelleştirerek yapılan el sanatları da ahşap oyuncak yapımını doğurmuştur.

 

Bir Cevap Yazın

Close