takipçi satın al

Adidas,Robotlar Tarafından Yapılan İlk Ayakkabısı “Speed Factory” Modelini Tanıttı

Adidas ilk defa robotlar tarafından üretilen,Speed Factory modelini tanıttı.Bu model (Speed Factory) tamamına yakını robotlar tarafından üretildi.

adidas-robotlar-tarafindan-speed-factory

Daha önce Almanya’da robotlar tarafından üretilecek ayakkabı fabrikası açmıştı.Bu fabrikanın ismi Speed Factory ‘di. Deneme testlerini yapan ve sonunda ilk kez modelini yarattı ve ismini de fabrikanın ismini verdi.

Speed Factory isimli model yalnızca robotların yapıldığı ve yıl sonuna kadar da 500 adet üretilmesini beklenmekte. Dünyanın en iyi spor markalarından biri olan Adidas için bu üretilen ayakkabı adetinin çok az olduğunu,biz tüketiciler tahmin edebiliyoruzdur fakat Adidas ikinci fabrikasını da gelecek yıl ABD’nin Atlanta kentinden açmayı planlıyor. Buradaki fabrikada ise yıllık 50 bin adet model üretim yapmayı planlıyor.

Neredeyse her yıl 30 milyon ek ayakkabı üretmeleri gerektiğini anlatan Adidas Teknoloji ve Yenilikçi Başkanı Gerd Manz, az üretim nedeniyle henüz tamamen robot gücüne geçmek istediklerini söyledi. Firmaya büyük faydalarının olacağını belirtikleri robot fabrikaları,yeni tasarlanmış ve üretme aşamasına geçildiğinde,işlemlerin daha hızlı olabilmesini hedefliyorlar.

Adidas’ın yayınladığı son satış raporlarına göre ayakkabıların %70’ini 1 yılı geçmemiş yeni modeller oluşturduğunu gösteriyor. Buradan da anlaşıldığı üzre müşterilerin artık 3-4 yılda bir yerine daha sık aralıklarla (bu olasılık 10 ayda bir yada yılda bir) ayakkabı satın almayı tercih ettiklerini,Adidas’ın da bu konu üzerinde çok durması ve bu yüzden robotlara ihtiyaç duyulduğunu anlatmakta.

Dünyanın hızlı bir şekilde tüketim toplumu oluşturduğu gerçeği de buradan gayet net bir şekilde anlaşılmakta. Tüketiyoruz ve yeniliyoruz. Bunun sonucunda da iş insanın hızını geçiyor ve yetişemiyor insanlar,sonunda ise mekanik insanlar tarafından üretilen robotlara güveniyoruz. Açıkçası Adidas sadece başlangıç olabilir! Filmlere de gördüğümüz gibi birçok işi insan değil de robotların halledeceği bir toplum haline gelmek üzereyiz.(Dünya olarak)

Hızlı tüketim ve hızlı yaşmak paralel oldukça insanların değerinin yıllar geçtikçe azalacağını düşülmekte.Bende bu düşüncenin tarafındayım. Kehanetlere inanmam ama daha önce Maksatbilgi’de yazdığımız,Dünyanın En  Korkunç 10 Kehaneti başlıklı bilgi yazımızda,Baba Vanga‘nın buna benzer tahminleri veya kehanetleri bulunmaktaydı. Galiba iş oraraya doğru gidiyor.

Adidas’ın Neredyse Tamamını Robotlar Tarafından Üretildiği Modeli  Speed Factory Videosu

https://youtu.be/FVpfVdXxcCA

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir