Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet düzensizliği  bir kadında adet döngüsünü daha erken ya da geç görülmesi durumudur.  Kadınlarda adet döngüsünün belirli bir düzen içinde olması için hipofiz, yumurtalık ve rahim belirli bir uyumda çalışmalıdır.

Doğurganlık dönemi içinde olan kadınlarda her ay düzenli olarak adet kanaması yaşanır.  Ancak kadınlarda fiziksel ve psikolojik durumlara bağlı aylık kanama süresinde farklılık olabilir.  Bazı durumlarda adet döngüsü süresi daha uzun ya da kısa olabilir. Bu durum çok farklı nedenlere bağlı olarak görülebilir.

Bkz: Adet Düzensizliği Neden Olur?

Genel olarak adet düzensizliği nedenleri şöyle sıralanabilir;

Doğum kontrol hapı kullanımı:  Kadınlar doğum kontrol hapları kullandığında hipofiz tarafından üretilen hormonları baskılar ve yumurtlama engellenebilir. En etkili korunma yöntemlerinden olan doğum kontrol hapı adet düzensizliğine yol açabiliyor.

Polikistik over sendromu: Kadınlarda çok sık görülen polikistik over sendromu hipofiz bezi tarafından salgılanan FSH ve LH hormonlarının salınım bozukluğundan kaynaklıdır. Bu rahatsızlıkta birden fazla iyi huylu kist oluşumu olur. Bu oluşumlar adet kanaması düzensizlikleri sebeplerindendir.

Menopoz döneminin yaklaşması: Menopoz döneminde üremeyi sağlayan östrojen hormonu artık üretilemez ve kadınların doğurganlık dönemi sona erer.  45-50 yaşlarında doğurganlık dönemi biter.  Bu döneme girmeden evvel hormon salınımı yavaşlar ve adet düzensizlikleri de yavaşlar.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Vajinal spiral takılması:  Doğum kontrol yöntemi olarak spiral takılabilir. Bu durum da adet düzensizliği nedenleri arasında görülüyor. Hormonlu spiral kullanımında kanama miktarı da azalabilir.

Tiroid hormonu bozuklukları:  Tiroid hormonları adet döngüsü üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir.  Bezlerin az çalışması kadınlarda adet sıklığını azaltır.  Bu durumda tiroid hormonları adet düzensizliklerine yol açabilir.

Doğum sonrası dönemde olma:  Doğumdan sonra prolaktin hormonu salınımı adet düzensizliği yaşanmasına yol açabilir. Kadınlarda yeni doğum yapıldıktan sonra lohusalık döneminde adet düzensizlikleri görülebilir.  Bu durum sonradan kendiliğinden geçmektedir.

Rahimde polip ve miyom oluşumu: Kadınlarda rahimde miyom ve polip oluşumu çok sık rastlanan bir durumdur. Miyomlar zararsız olsa da artmaya başladığında adet düzensizlikleri başlayabilir.

Obezite: Aşırı kilo olması kadınlarda östrojen ve progesteron dengesinin bozulmasına yol açar. Buna bağlı olarak obezite de tedavi edilmediğinde adet düzensizliği yaşanabilir. İlerleyen dönemde kısırlık sorunlar dahi görülebilir.

Adet düzensizliği belirtileri nelerdir?

Adet düzensizliği kadınlarda çeşitli belirtilerle ortaya çıkar. Adet döngüsünün süresi ve kanama miktarı her kadında farklı olarak gözlenir. Adet düzensizliği durumunda her kadının belirtileri de farklı olacaktır. Düzensizliğin nedeni belirtileri farklılaştırabilir.  En sık yaşanan belirtiler arasında yorgunluk, cilt rengi değişimleri, nefes alma zorlukları, baş dönmesi gibi durumlardır. Aynı zamanda kadınlarda zamansız kanama görülmesi ve cinsel ilişkiden sonra kanama olması da belirtiler arasında yer alıyor.

Kadınların adet düzensizliğinde şu belirtiler de görülebilir;

 • Kadında uyku düzeni bozulmaları
 • Kas ağrısı şikayetleri
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi
 • İki adet süreci arasındaki lekelenme
 • İki adet süresinde azalma ve artma durumları
 • Cinsel ilişki sonrası kanama gelme
 • Menopoz dönemi sonrası kanama
 • Gebelik döneminde kanama yaşama
 • Vücut ısısında yükselme
 • Kilo kaybı ve aşırı kilo alımı
 • Saçlarda dökülme
 • Vücutta sivilce oluşumu gibi durumlardır.

Adet düzenini etkileyen durumlar nelerdir?

Kadınlarda adet dönemini etkileyen bazı unsurlar bulunuyor. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir;

Oligomenore (Seyrek adet görülmesi):  Adet döngüsü kadınlarda ortalama 21-35 gün arasında olur. İki adet döneminin 35 günden daha uzun sürmesi oligomenore olarak tanımlanır.  Seyrek adet görme durumunun sebepleri çok farklı olacaktır.

Polimenore (sık adet görme): Normalde 21-35 gün olan adet döngüsü 21 günden daha az olabilir. Bu durum polimenore yani sık adet görme olarak adlandırılır.  Adetin ilk gününden itibaren ikinci adetin başladığı günün 21 günden az olması durumudur.

Menoraji (Fazla adet görme): Kadınlarda bir adet döngüsü içinde ortalama kan kaybı 30-40 ml olmaktadır. 80 ml seviyesine kadar olan kan kayıpları normal kabul edilir. Ancak bu aralığın üzerinde olması menoraji yani fazla adet görmedir. Kadınlarda adet kanama miktarının fazla olması kişiye göre değişen ölçülmesi zor bir durumdur.

Metroraji (Ara kanama yaşama):  Normal adet döngüsü olan 21-35 gün arasında bazı kadınlarda dönemsel olarak ara kanamalar görülebilir. Bu sürpriz kanamalar kanser belirtisi ve farklı hastalıkların belirtisi olabilir ve dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Hipomenore (lekelenmeler):  Adet kanaması dönemi içinde kadınlarda kan miktarı az olabilir ve lekelenme şeklinde görülebilir.  Hem de bu tanıda adet kanaması 3 günden az sürer. Genellikle kanama kadınlarda 2 gün sürer.  2 günde en fazla 45 tane ped kullanımı da belirtisi olabilir.

Amenore (Adet görülmemesi):  Kadınlarda hormon durumları, stresli yaşam ya da beslenme düzeni gibi durumlara bağlı amenore yani adet görememe söz konusu olabilir.  Primer ve sekonder olacak şekilde iki farklı adet görülmemesi durumu olabilir.

Beslenme düzeninin adet düzenine etkisi

ayse duman

Adet döngüsünü etkileyen çok farklı durumlar vardır. Kadınlar bu dönemde adet düzensizlikleri yaşamaması adına bazı noktalara dikkat edebilirler. Özellikle yaşam tarzları ve beslenme düzeni de adet döngüsünü yakından ilgilendiriyor.  Kadınlarda yeterli ve dengeli beslenme adet kanaması açısından da çok önemlidir.  Çok ağır fiziksel aktivitelerden kaçınan ve doğru egzersizleri yapan kadınlarda adet döngüsü düzenli olabilir. Beslenme bozuklukları ve sağlıksız beslenme adet  döngüsünü bozabilir.

Kaynak: https://www.ayseduman.com/

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu