Mobil Dünyası

5G Nedir?

Günümüzde aktif olarak kullanılan 4G LTE, milyonlarca insana süper hızlı internet sunabiliyor. İnternetlerimizin hızını rahatlıkla kaldırabilen 4G teknolojisi şu anda tüm ihtiyacı karşılıyor olsa bile araştırmacılar, bir süredir 5G ağları üzerinde çalışıyorlar.

5G Nedir?

Ne yazik ki hala aşılması gereken bazı teknik engeller bulunmakta ve 5G’ye geçmek adına tüm dünyanın ciddi bir altyapı yatırımı yapması gerekecek fakat en sonunda bir gün 4G’ye veda ederek 5G’ye geçmemiz gerekmekte.

İlk olarak belirmeliyiz ki önümüzdeki 4-5 sene içerisinde 5G’yi artık kullanmayı umuyoruz. Çünkü teknoloji mümkün olsa bile bunun altyapı çalışmaları gibi zaman gerektiren süreçleri olacaktır. Aynı zamanda nispeten yeni yeni 4G LTE’ye geçiş yaptığımız için operatörler buna pek fazla sıcak bakmayacaktır.

5G Nedir?

5G Nedir?

5G’nin daha hazır olmamasına rağmen kullanıcıları neyin beklemiş olduğunu biliyoruz. Aslında 5G, 4G LTE’nin çok daha hızlı ve stabil hale getirilmiş versiyonu olacak. Normal bir 4G bağlantısında 100 Mbps mobilde, 1 Gbps ise Wi-Fi hızlarına çıkılabiliyor. Bu oran 5G’de ise mobilde 10, Wi-Fi’de 20 Gbps’e yükselerek yirmi katına çıkıyor.

İLGİLİ BİLGİ:
Sosyal Medya Hesaplarımızı Nasıl Güvende Tutarız?

5. nesilden anlayabileceğiniz gibi 5G, daha iyi ve daha güncel teknolojiler ile donatılan bir kablosuz bağlantı teknolojisi.

5G Nedir?

5G’nin dağıtımı ise yapılan testlerin gösterdiği üzere, Wi-Fi sinyalleri üzerinden yapılıyor. Bu şekilde 5G ile her yerden iletişimin sağlanması hedeflenmekte. Yani daha eski teknolojilerdeki ortamın yaratmış olduğu bağlantı sorunu 5G’de ortadan kalkabilecek diyebiliriz.

Ayrıca 5G, daha az güç tüketimi özelliği ile diğer teknolojilerin çok önünde konumlanmakta. Sonuç olarak kablosuz iletişim teknolojileri, ortalama her on senede bir yeni teknoloji ile gelişmekte. Son olarak geliştirilmeye devam eden 5G ise, Ericsson’un liderliğinde geliştirilmeye devam ediyor.

5G Nedir?

Yeni nesil internet tarafında diğer bir iyileştirme ise sorunsuz bağlantı olacak. 5. nesil internet ile 500km/saatte kadar 1 ms kullanıcı desteği sunulurken kilometre başına bir milyon cihaz desteklenecek.

İLGİLİ BİLGİ:
Türkiye'nin 3G'si ile ABD'nin 4G'sinin Karşılaştırması

2018 senesinin başında tamalanarak seri üretim işlemine başlayacak araştırmacılar, 4G’den daha hızlı bir internet adına şimdiden büyük bir hız ile çalışıyorlar. Elbette internet hızı konusunda dünyanın gerisinde kaldığımız için biz kullanıcılar bu internet hızlarına ulaşamıyoruz.

Yani, internet 5G de olsa biz zaten 4G hızlarına tam olarak ulaşamadığımız için gelecekte de bu durumun şu andan pek fazla farklı olacağını gelecekte görebileceğiz.

İçeriğimizi Değerlendirin!

5/51 Oy


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı