360 Derece Performans Değerlendirme Nasıl Yapılır?

360 derece performans değerlendirme, çalışan performansını değerlendirmek için, değerlendirmeye alınan kişilerin, yöneticilerinden, meslektaşlarından ve müşterilerinden geri bildirim aldığı en popüler yöntemlerden biridir. Pusula360 olarak bu yazımızda, ‘‘360 derece performans değerlendirme nasıl yapılır ve avantajları nelerdir?’’ konusunu ele alacağız.

360 Derece Performans Değerlendirmesi Nedir?

360 derece performans degerlendirme

360 derece performans değerlendirme sistemi, bir çalışanın meslektaşlarının, astlarının, yöneticilerinin ve müşterilerinin görüşlerine dayanan bir performans değerlendirme sistemine tabii tutulmasıdır.

Bu yöntem birkaç farklı bakış açısı gerektirir. Çalışanın güçlü ve zayıf yönlerinin genel bir görünümünü elde etmek oldukça önemlidir. Bu değerlendirme sistemi, çalışan performansını değerlendirirken yalnızca departman yöneticisinin görüşünün önemli olmadığı düşüncesini de ele alır.

360 Derece Performans Değerlendirme Yönteminin Avantajları Nelerdir?

  • Farklı bakış açılarını ve gözlemleri dikkate alarak her çalışanın performans ölçümünü sağlar.
  • 360 derece performans değerlendirme birçok kaynak tarafından bilgi sağladığı için güvenilirliği ve nesnelliği artırır.
  • Kuruluşun her departmanında çalışanları değerlendirme süreçlerine dahil ederek iletişimi ve motivasyonu artırır.
  • Kurum ve işbirlikçilerinin beklentileri doğrultusunda gelişim planlarının oluşturulmasını kolaylaştırır.
  • Müşterilerin, kendileri ile ilgili çalışanlar hakkında fikirlerini öğrenerek, müşteri hizmetlerini ve şirketin imajını doğrudan iyileştirme odaklı hareket edilmesine yardımcı olur.

90, 180 ve 270 Derece Performans Değerlendirmeye Kıyasla Farklılıkları Nelerdir?

360 derece performans değerlendirme sistemi, daha fazla bakış açısını dikkate alır ancak aralarından seçim yapabileceğiniz başka değerlendirme yöntemleri de mevcuttur. Her birinin benzerlikleri ve farklılıkları aşağıdaki gibidir:

90 derece performans değerlendirme: 90 derece performans değerlendirme yöntemi ile performans değerlendirmesi doğrudan departman yöneticisi tarafından gerçekleştirilir. Yalnızca departman yöneticisinin fikirleri ele alınır. Bu nedenle, değerlendirme bilgileri sınırlıdır.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

180 derece performans değerlendirme: Yöneticiler, ekip arkadaşları ve müşterilerden gelen değerlendirmeleri kapsamaktadır. Bu yöntem, birkaç kişi tarafından değerlendirme yapılmasını sağlarken, 360 derece performans değerlendirme sistemi daha kapsamlı bir performans değerlendirme yöntemdir.

270 derece performans değerlendirme: Bu yöntemde çalışan, departman yöneticileri hakkında değerlendirmede bulunur. Amaç, yöneticilerin anonim geri bildirimler yoluyla kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

360 Derece Performans Değerlendirme Adımları Nelerdir?

Şirket organizasyon şemasını kontrol edin

Organizasyon şeması yazılımı, her bir çalışanın değerlendirme aşamasında hangi çalışanlar tarafından değerlendirilmesi gerektiğini kolayca belirlemenize yardımcı olur.

360 geri bildirim sürecini hazırlayın

Değerlendirme sürecine başlamadan önce, dikkate alınacak iş becerilerini, değerlendirmenin formatını ve değerlendirme takvimini tamamlamak için ön planlama yapılması gerekir. Bu süreci gerçekleştirmek, bir performans inceleme yazılımı yardımıyla çok daha kolay olacaktır. Pusula360 ile hem pratik hem de kullanımı basit değerlendirme formları oluşturmak oldukça kolay! Pusula360 performans değerlendirme formları şu aşamaları gerçekleştirmenize yardımcı olur:

  • Değerlendirme sürecini, anlık takip etmenize yardımcı olur.
  • Süreç devam ederken, yeni bir değerlendirici ekleyebilir ya da başka bir değerlendirici kişiyi formdan çıkarabilirsiniz.
  • Değerlendirme sürecini sıfır hata ile tamamlamanız için geliştirdiğimiz sistem ile adım adım ilerleyerek çalışanlarınızı kolay bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Değerlendirme aşamasında olan çalışana geri bildirimde bulunun

Bu aşamada, çalışanın kendi değerlendirme sonuçları hakkında  bilgilendirildiği aşamadır. Bu nedenle, geri bildirimde bulunduğunuz çalışan ile görüşmek için bir toplantı ayarlayarak değerlendirme aşamasının üzerinden geçmeniz faydalı olacaktır. Görüşmeyi uygun şekilde geri bildirim vererek olumlu bir etki yaratacak şekilde yapılandırmak oldukça önemlidir.

Kullanımı pratik ve güvenilir sonuçlar elde etmenize yardımcı olacak Pusula360 performans değerlendirme sistemi ile sizde çalışanlarınız ve kurumunuz için en etkili sonuçları elde edebilirsiniz. Sunduğumuz performans değerlendirme hizmeti hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu