Yaşam

3 Madde ile Neden Yer Fıstığı Tüketilmeli?

Yüzyıllardan beri insanoğlunun bildiği popüler kuruyemiştir. Optimum sağlık ve zindelik için gerekli olan birçok kayda değer sağlığa faydalı besin ile zenginleştirilmiş yiyeceklerdir. Aslında kuruyemişlerin hemen hemen tüm özelliklerini taşırlar.

dosya 1635324483 karisik kuruyemis

Fıstık enerji açısından zengindir. Sağlık için gerekli olan faydalı besinler, mineraller, antioksidanlar ve vitaminler içerir. Tekli doymamış yağ asitleri, özellikle oleik asit oluştururlar. Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve kandaki iyi kolesterol seviyelerini artırır.

Tekli doymamış yağ asitleri açısından zengin olan Akdeniz diyetinin, arter hastalığı ve felç riskini önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Yer fıstığı iyi bir diyet proteini kaynağıdır; büyüme ve gelişme için gerekli olan kaliteli amino asitleri oluşturur.

1. Yaşlanma Karşıtıdır.

Yer fıstığının, kırmızı şarap ve üzümde bulunan aynı fitokimyasal olan güçlü yaşlanma karşıtı içerir. Günde sadece bir avuç yer fıstığı, yeterli düzeyde fenolik antioksidan, mineral, vitamin ve protein sağlar. Potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve selenyum gibi zengin bir mineral kaynağıdır.

2. Düşük Kolesterol ile Sağlıklı Kalın.

Yüksek kolesterolü olan kişiler yer fıstığı tükettiğinde kolesterolde iyileşme olduğu keşfedilmiştir. Yer fıstığının içerdiği fitosterollerin kolesterolü düşürür. Mükemmel bir E vitamini kaynağıdır. Vitamin-E, zararlı oksijen serbest radikallerinden koruyarak cildin bütünlüğünü sağlar. Yağda çözünen güçlü bir antioksidandır.

3. Protein için Doğru Tercih.

Fıstık tokluğu artırır ve kilo kaybını korumaya yardımcı olur. Birkaç araştırma, az miktarda kuruyemiş yemenin diyet yapanların kilo vermesine yardımcı olur. Yeme planlarında kuruyemiş tükettiğinizde açlık hissini bastırdığı keşfedilmiştir.

Özet

Yer fıstığı sağlıklı yağlara sahiptir.  Çok fazla yağ içerdiğini muhtemelen duymuşsunuzdur. Yağ sizin için mutlaka kötü değildir ve yer fıstığının sahip olduğu yağ türü sizin için son derece sağlıklıdır.

Bu yağlar çoklu doymamış yağlar ve tekli doymamış yağlar olarak nitelendirilir. Beslenme uzmanlarının kalp sağlığı için yememizi istediği yağ türleri sınıfına girmektedir. Yer fıstığı sıfır trans yağa sahiptir ve doymuş yağ oranı düşüktür. Bu da onları mükemmel sağlıklı atıştırmalık yapar.

Yer fıstığında yağ olmasına rağmen, araştırmacılar yer fıstığını her gün sağlıklı beslenmelerinin bir parçası olarak tüketen kişilerin kilo verdiğini ve zihinde kaldıkları görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu