Teknoloji

2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

2015 Teknoloji anlamında da yeniliklerin yılıydı.Birçok yeni teknolojiyi 2015 yılında tanıştık.Biz şimdilik başlıca olanlarını yazmaya çalıştık.Bakalım 2015’te hayatımıza yeni giren teknolojiler neler?

2015-en-yeni-teknolojileri 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

Teknoloji bakımından en bereketli yıllardan biriydi 2015. 2016’ya az kala ,2015’in ön planda olan teknolojinin en son yarattığı ürünleri sizler için değerlendiriyoruz!

3D Touch

3D Touch 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

Teknoloji devi Apple’a ait olan bu teknolojiyi ilk önce Apple Watch’ta Force Touch olarak biliyorduk. Keza o da yeni bir teknolojiydi.Ancak 3D Touch,Apple iPhone 6s ile birlikte gelmesi,bu teknolojinin kullanım alanını daha fazla ve daha kullanışlı hale getiriyor.Aslında 3D Touch, Macbook’ların trackpadleri ve Apple Watch’ta gördüğümüz  Force Touch’tan daha ileri ve kullanım alanı daha fazla…3D Touch, iki kademeli bir basınç algılama sistemine dönüştürüldü.Bu sayede iPhone 6s’de sert bir şekilde bir uygulama veya bir web sayfasına dokunduğunuzda o obje ile ilgili seçenekler ortaya beliriyor.Bilgisayarlarda kullanığımız mouse un sağ klik görevini devralıyor bir nevi.Tabi ki bundan daha fazlasını olanak sağlıyor bu teknoloji.

Hafif basmaya “Peek”, biraz daha sert basmaya “Pop” ismini veren Apple, kullanıcılara “basma” hissiyatını kusursuz olarak vermek için Taptic Engineisimli bir titreşim motorunu da geliştirmiş oldu. Taptic Engine’in marifeti ise yapılan basınçlara saniyesinde titreşim ile tepki vererek kullanıcılara “etki-tepki” hissini yaşatıyor olması. Apple’ın bu yeni teknolojisini 2016 yılında da adından sıkça söz ettirecek. Şimdiden Samsung’un da basınca duyarlı bir ekrana sahip bir Galaxy S7 ile 2016 yılında piyasaya çıkacağı söylentileri yayılmaya başladı.

İLGİLİ BİLGİ:
Advanced SystemCare Pro 7.1.0 ile Bilgisayarınızı Kontrol Edin

QuickCharge 3.0

QuickCharge-3.0 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

Yine 2015 yılında bize merhaba diyen teknolojilerden  QuickCharge 3.0 .Günümüz teknolojilerinin kullanımında,hayatımızı önemli bir etki sağlayan hızlı şarj alanındaki gelişmelerden QuickCharge 3.0 en iyisi.Hatta bu alanda yapılan en büyük gelişme diyebiliriz!QuickCharge 3.0 ile inanılmaz derecede kısa şarj sürelerinin yakalanması teknolojiyle haşır meşir olduğumuz günümüzde hayatımızı olumlu anlamda etkiledi.

QuickCharge 3.0 teknolojisini 2016 yılında Snapdragon 820, 620, 618, 617 ve 430 yonga setine sahip telefonlarda görebiliriz.

Snapdragon 820

Snapdragon-820 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

Qualcomm tarafından 2015 yılında tanıtılan ve 2016 yılında çıkacak olan amiral gemilerinde yer alacak olan yeni yonga seti Snapdragon 820, yakaladığı başarılı rakamlarla mobil pazarda sansasyonel bir etki yarattı. Qualcomm’un ısınma problemi ile ön plana çıkan Snapdragon 810 faciasını unutturmak adına önemli bir adımı olan Snapdragon 820, bir mobil işlemciden beklenilenden çok daha fazlasını sunuyor.

İLGİLİ BİLGİ:
CS:GO En Pahalı 3 Envanter

X12 LTE desteği ile gelecek olan Snapdragon 820 sayesinde 600Mbps’ye kadar indirme, 150Mbps’ye kadar da yükleme hızlarını görebileceğiz. 4Kekranlarla tam verimli bir biçimde çalışabilecek olan Snapdragon 820 sayesinde ses kalitesinde de 3. boyuta ulaşacak. Yeni Adreno GPU’su ile VRalanında da adından söz ettirmesi beklenen Snapdragon 820’nin pil tüketimi konusundaki olumlu performansı, telefonun kullanım süresini uzatacak. Snapdragon 820’yi 2016 yılında birçok amiral gemisinde göreceğiz.

Windows 10 ve Continuum

Windows-10-ve-Continuum 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

Microsoft tarafında ise  bu yıl yaşanan en büyük yenilik Windows’un en son sürümü Windows 10’un tanıtılması oldu.Güzel de oldu! Windows 8 ile kullanıcılarına kötü bir deneyim sunan Microsoft, Windows 10 ile bu başarısızlığı örtbas etmenin çok üzerine çıkarak Windows 7 ile kapışacak bir işletim sistemi geliştirmeyi başardı. Windows 10 ile gelen en büyük yenilik ise Microsoft’un sesli asistanı Cortana oldu.

Microsoft’un mobil platformları da unutmadı ve Windows 10 Mobile’ı daLumia kullanıcılarına sundu. Windows 10’un mobil sürümüyle gelen en büyük yenilik ise Continuum ismindeki telefonu bilgisayara dönüştüren yeni özellik oldu. Geçtiğimiz günlerde ülkemize de giriş yapan Lumia 950 XL ve Lumia 950’nın da sahip olduğu Continuum özelliği, Microsoft’un özel bir dock’u ile kullanılabiliyor. Dock sayesinde bir ekrana bağlanılabilen Lumia’lar sonrasında tıpkı bir bilgisayar gibi klavye ve fare ile kullanılabiliyor.

İLGİLİ BİLGİ:
4K'da Oyunların Görünümü

Skylake İşlemciler

Skylake-islemciler 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

Teknoloji sektörünü şekillendirecek bir diğer yenilik ise Intel’in geride bırakmaya hazırlandığımız 2015 yılında tanıttığı Skylake işlemciler oldu. Bu yeni mimari sayesinde güç tasarrufu ve performans olarak eski işlemcilerin birkaç adım ötesine geçen yeni Skylake işlemciler 4 ayrı kategoride sınıflandırılıyor.

U, H, S ve Y olarak platformlara ve kullanım şekillerine göre sınıflandırılan yeni Skylake işlemcilerin S kategorisi masaüstü kullanıcılarına hitap ediyor. H serisi ile performans laptopları hedeflenirken, U serisinde Ultrabook’lar ön plana çıkıyor. Geriye kalan Y serisinin amacı tabletler gibi aşırı performans beklenmeyen mobil platformlarda tercih edilebilmek. Bu yıl içerisinde kullanımına başlanılan ve donanımcılar tarafından da oldukça beğenilen Skylake işlemcilerin 2016 yılında daha çok tercih edilmesini bekliyoruz.

Hoverboard

Hoverboard 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

2015 yılında hayatımıza giren bir başka teknolojik yenilik ise hoverboardlaroldu. Bizim de ofisimizde incelediğimiz bu hoverboardlar dünyada ve ülkemizde adından söz ettirmeyi başardı. Bundan önce piyasada bulunan gingerlara nazaran herhangi bir gidonu bulunmayan hoverboardlar üzerinde kurduğunuz dengeyi jiroskoplar sayesinde algılayarak yön alabiliyor.

İLGİLİ BİLGİ:
(∞) Sonsuzluk İşareti Nedir?

Ortalama 10km/s gibi hızlara ulaşabilen bu cihazlar ile ilgili son günlerde gelen haberler pek de iç açıcı değil. Birkaç defa kullanım sırasında patlaması nedeniyle güvenliği tartışılan hoverboardlar şimdiden birçok havalimanında yasaklanmaya başlandı.

 

Bükülerek Yönetilen Telefon Prototipi

Bukulerek-Yonetilen-Telefon-Prototipi 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

Şimdilik sadece bir prototipten ibaret olan Tayvanlı AUO’nun bu yeni teknolojisi de 2015 yılında tanıştığımız teknolojiler arasında yer alıyor. Daha önce Samsung’dan da böyle bir çalışma görmüştük fakat AUO, bu teknolojiyi bir adım öteye taşıyarak bükme hareketleri sayesinde telefonu komuta etmeyi başarabilmesiyle ön plana çıktı.

Özellikle ileriki yıllar için önemli bir adım olan bu prototip, 2016 yılında olmasa da sonraki yıllarda telefonlar üzerinde uygulanarak kendine yer edinebilir.

USB Type C

USB-Type-C 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

Bu yıl yeni bir bağlantı türü daha mobil cihazlardaki yerini aldı. 2016 yılında microUSB yerine kullanılmasını beklediğimiz USB Type C, micro USBve USB 3.0’a göre çok büyük artılara sahip. Tek bir port üzerinden güç, veri, ses ve görüntü aktarımı yapma imkânı sunan USB Type-C, ufak boyutu sayesinde sadece telefonlarda değil Ultrabook’larda da tercih ediliyor.

İLGİLİ BİLGİ:
League Of Legends Rolleri

Diğer bağlantı türlerine oranla daha hızlı veri aktarımı yapmasıyla da ön plana çıkan USB Type-C, Apple’ın inceliğiyle ön plana çıkan yeniMacbook’unda da tercih edilmişti. Bu yeni bağlantı türünün 2016 yılında Lightning ve micro USB’nin yerine geçmesi muhtemel.

Hololens

microsoft-hololens 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

Microsoft 2015 yılında, Windows 10 olarak yazılımsal olarak büyük bir gelişmiş işletim sistemi çıkarsa da donanımsal olarak da yenilikler markasıydı.Microsoft 2015’de  herkesi kendine hayran bırakan sanal gerçeklik gözlüğünü tanıttı. Hololens’i Oculus Rift veya HTC Vive gibi diğer sanal geçeklik gözlüklerinden ayıran en önemli özelliği ise aynı zamanda dijital ortamın verilerini de kullanıcıya farklı boyutlarda sunabilmesi.

Böylece bir multimedya ve oyun içerikli bir gözlük olmanın ötesine geçen Hololens, kullanıcılarını Google Glass’ta olduğu gibi gerçek dünyanın görüntüsünden kopmadan sanal dünya ile buluşmasını sağlıyor. Önümüzdeki yıl geliştiricilere sunulacak olan Hololens’i ilerleyen dönemlerde aktif kullanımda görmemiz mümkün olacak.

İLGİLİ BİLGİ:
Klavyenin Gizli Özellikleri

Apple Pencil

Apple-pencil 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

Apple her sene olduğu gibi bu yıl da teknoloji sektöründe damga vuran bir marka olarak yine karşımızda.Ancak bu yıl teknoloji yeniliklerini geçtiğimiz yıllara göre biraz daha fazlaydı gibi.Bunlardan biri de Apple Pencil oldu. iPad Pro’nun yanında bir aksesuar olarak tanıtılan Apple Pencil, piyasada bulunan birçok grafik tablete kök söktürecek kadar başarılı.

Steve Jobs’un ilk iPhone’un lansmanında yaptığı “Who wants a stylus?” çıkışı nedeniyle ilk tanıtıldığında bazı kesimlerce eleştirilere maruz kalan Apple Pencil, kısa sürede Steve Jobs’un bahsettiği kürdandan farksız kalemlerden çok farklı olduğunu kanıtladı. Piyasaya çıktığı günden itibaren bulmanın neredeyse imkânsız olduğu Apple Pencil’ın yeni tanıtılacak iPad’lerle daha da gelişmesi muhtemel.

Apple A9

Apple-A9 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

Apple’ın yeni A9 yongası da bu yıla damga vuran teknolojik gelişmelerden biri oldu. iPhone 6s ve 6s Plus’a gücünü veren Apple A9, piyasada bulunan birçok yonga setinden daha güçlü olarak gösteriliyor. Apple A9 içinSamsung ve TSMC olmak üzere iki farklı üreticiyle çalışan Apple, iki üreticiyle çalışmanın sıkıntısını da yaşadı.

İLGİLİ BİLGİ:
Bilgisayar Sürücü Ara indir!

TSMC’nin 16nm, Samsung’un 14nm teknolojisiyle Apple A9 üretimini gerçekleştirmesi nedeniyle iki markanın ürettiği A9’lar arasında performans ve güç tüketimi farkları oluştu. Bu sorunlara rağmen her iki yonganın da oldukça yüksek performansta çalışıyor olması bu sorunları örtbas etmeyi başardı.

4K Mobil Ekran

4K-Mobil-Ekran 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

2015’in mobil teknolojilere kattığı bir diğer yenilik ise Sony’nin Xperia Z5ailesinin en üst telefonu Z5 Premium’da 4K çözünürlüğünde bir ekran kullanması oldu. Böylece ilk defa bir mobil ekranda 4K çözünürlük görmemizi sağlayan Sony, Z5 Premium’un üzerinde yaptığı çalışmalar sayesinde bu ekranı sağlıklı bir şekilde çalıştırmayı başardı.

İhtiyaç duyulmadığı anda 4K’lık ekranın Full HD olarak çalışmasını sağlayan bir sistem geliştiren Sony, böylece düşük performans ve yüksek güç tüketiminin önüne geçmiş oldu. 2016 yılında bu ekranları daha fazla telefonda görmemiz sürpriz olmayacak.

İris Tarayıcısı

iris-Tarayicisi 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

Yüz tarama, parmak izi okuyucu derken 2015 yılında telefonların güvenliklerini sağlayacak yeni bir teknoloji daha kullanılmaya başlandı. İlk olarak Fujisu’nun bu yıl tanıttığı Arrows NX F-04G isimli telefonunda gördüğümüz iris tarayıcı, Microsoft’un geçtiğimiz günlerde ülkemiz pazarına da giriş yapan amiral gemileri Lumia 950 ve 950 XL’ta da kendinde yer buldu. Şimdiden birçok markanın yeni amiral gemilerinde kullanacağı söylentileri yayılan iris tarayıcıları, 2016 yılına birçok telefonda göreceğiz.

İLGİLİ BİLGİ:
Android Mi Yoksa İOS Mu? Hangisi Daha İyi?

HTTP/2

http2 2015 Yılında,İlk kez Gördüğümüz Teknolojiler

Hepimizin linklerden tanıdığı, çoğu kişinin anlamını bilmediği HTTPaslında bir bağlantı protokolü. “Hypertext Transfer Protocol” olarak adlandırılan ve genel internet kullanıcılarının karşısına http:// şeklinde çıkan bu protokol, internete girilmesi için oluşturulan temel etmenlerden biri. 1980 yılında oluşturulan HTTP, 35 yıldır sadece bir kere güncelleme almış olması nedeniyle çağın getirdiği şartlara son yıllarda uyum sağlayamıyordu.

Şu an kullandığımız HTTP/1.1’in yetersizliği nedeniyle birçok konuda yetersiz kalıyordu. Bu yetersizlikleri kapatmak amacıyla ortaya çıkartılanHTTP/2 sayesinde daha iyi bir internet deneyimi kullanıcılara sunulacak. Bu yıl tanıtılan ve 2-3 yıllık bir süreç içerisinde tamamen kullanımına başlayacağımız HTTP/2 protokolü sayesinde daha hızlı bir internet deneyimi yaşayabileceğinizin müjdesini de verelim.

>>Bu bilgi sayfamız güncellenecektir.

Kaynak: Shiftdelete ,Teknoloji Formları,Ajanslar


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı