2000 Yıllık Tarihi Yapı: Kolezyum

Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen turistlerin akınına uğrayan Kolezyum Roma’da bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca kişinin gidip yerinde gördüğü bu tarihi yapı, dev bir arkeolojik kalıntının günümüze kadar ulaşan tarihi bir arenadır.

 2000 Yıllık Tarihi Yapı: Kolezyum

Kolezyum ve Tarihçesi

İmparator Vespasian tarafından M.S 72 yılında inşasına başlanan Kolezyum neredeyse 2000 yıllık yaşayan bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Bu kadar büyük ve kapsamlı arena olmasına rağmen yapımı yalnızca 8 yıl sürmüştür. O dönemin birçok sosyal aktivitesi ve eğlenmek amacıyla düzenlenen etkinliklerinin birçoğu bu arenada ve amfitiyatroda yapılmıştır. Russel Crowe’un baş rolünü üstlendiği Gladyatör filmine de konu olan dövüşler bu arenada düzenlenmiştir.

İLGİLİ İÇERİKLER

Aynı zamanda vahşi hayvanların dövüşlerinin izlendiği bu arenanın açılışı o dönemin halkı tarafından aylarca kutlanmıştır. Antik döneme ait ilk tiyatro eserleri de bu alanda oynandığı için tarihi açıdan son derece önemli bir yapıdır.

Kolezyum’un Bölümleri ve Görülmesi Gereken Yerleri

Bazı parçaları yıkılmış ya da hasara uğramış olsa da Kolezyum hala bütünüyle mutlaka görülmesi gereken tarihi yapıların başında geliyor. Kullanım amaçlarına göre çeşitli bölümlere ayrılan bu yapı toplamda dört ana kısımdan oluşmaktadır.

 2000 Yıllık Tarihi Yapı: Kolezyum

1- Dış Duvarlar: Ziyaretçiler ve turistler ilk etapta bu büyük arenanın dış duvarlarını görebilir. Oldukça heybetli bir yapıya ve görünüme sahip olan dış duvarlar, 2000 yıllık büyük bir tarihin tüm özelliklerini yansıtmaktadır. Güney, Doğu ve Batı duvarları büyük oranda hasara uğratılmış olsa da Kuzey cephesinde yer alan duvarlar büyük ilgi çekmektedir. 50 metreye kadar yükseliğe ulaşan büyük duvarlar toplamda dört katlı kemerler ile desteklenmektedir.

 

2- Arena: Turistlerin büyük oranda ilgi gösterdiği en önemli kısım arenadır. Gladyatör dövüşlerine sahne olan arena 50 bini aşan kapasitesi ile günümüzün en gösterişli yapıları arasında yer alıyor. Aynı zamanda tarihi açıdan çok büyük öneme sahip olan birçok tiyatro oyunu da ilk kez burada sahnelenmiştir. Dönemin kraliyet ailesine mensup seçkinlerinin oturduğu ve hem dövüşleri hem de oyunları izlediği ayrı bir loca da mevcuttur. Bu loca da gezintiler esnasında ziyaret edilebilir.

 

3- Constaninus Kemeri: Kolezyum’dan bağımsız bir yapı olsa da Constaninus Kemeri de bu arenanın bir parçası kabul edilmektedir. Roma’ya Kolezyum için gidenler arenanın çok yakınında bulunan bu kemeri de yerinde görebilir.

 2000 Yıllık Tarihi Yapı: Kolezyum

4- Yer Altı Yapıları: 20. yüz yılın başlarında keşfedilen yer altı yapıları da ziyaretçilerinin akınına uğrayan bir diğer bölümdür. Döneminde kulis olarak kullanılan bu bölüm, vinçli sistemleri ve kafes yapısında olan hücreleri ile birlikte zamanının çok ötesinde bir yapı olarak değerlendirilmektedir. Ziyaretçilerin mühendislik olarak tanımladığı yer altı kısımları Kolezyum’un mutlaka görülmesi gereken temel bölümleri arasında yer alıyor.

 

Kolezyum’a Ulaşım Nasıl?

 

İlk defa Roma’ya gidip Kolezyum’u ziyaret edecek olanların sıklıkla merak ettiği konuların başında ulaşım geliyor. İtalya’nın başkenti Roma, ulaşım konusunda çoklu seçeneklere ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle birçok farklı ulaşım hattı kullanılarak Kolezyum rahatlıkla ziyaret edilebilir.

 

1- Tren: Roma, tren hatlarının sıklıkla kullanıldığı bu kenttir. Doğrudan Kolezyum’un yakınına bırakan trenlere kolaylıkla bilet alınabilir. Biletler hem ilgili duraklardan hem de internet üzerinden temin edilebildiği için bu açıdan da turistlere büyük kolaylık sağlanıyor.

 

2- Metro: Bir diğer seçenek ise metrodur. Colesseo istasyonunda inen yolcular, daha iner inmez Kolezyum’un dış duvarlarını görebilir ve sadece dakikalar içerisinde bu tarihi yapıya ulaşabilir.

 2000 Yıllık Tarihi Yapı: Kolezyum

Kolezyum Ziyaret Tarihleri ve Saatleri

Haftanın her günü ziyaretçilere açık olan Kolezyum’un ziyaret saatleri ise gün gün değişmektedir. Genellikle sabaha 8.30 ile akşam 19.00 arasında bu tarihi yapıyı gezmek mümkündür. Kolezyum bilet çeşitleri ve giriş ücretleri hakkında bilgi almak için Ferhat Gökçe blogta yer alan Kolezyum Giriş Ücreti rehberini okumanızı öneririz. Ayrıca Roma ziyaretinizde Vatikan Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu